Зеленський видав Указ про невідкладне опрацювання питання щодо передачі Кабінету міністрів управління “Енергоатомом”, який контролюється Міненергетики

23 вересня 202011:11

У ніч з 22 на 23 вересня президент Володимир Зеленський видав Указ про невідкладне опрацювання питання щодо передачі Кабінету міністрів управління “Енергоатомом”, який нині контролюється Міністерством енергетики.

Про це пише “Фактор” з посиланням на “Лігу антитрасту”.

Очевидно, що президент відразу програмує конфлікт на рівні Конституційного суду, оскільки його повноваження значно вужчі, ніж виданий указ. Також здається, що президент Зеленський знову калькує невдалий крок влади часів Порошенка.

На засідання уряду 12 січня 2018 року було винесено проект розпорядження “Про передачу цілісного майнового комплексу НАЕК “Енергоатом” в управління Кабміну”. Розробником та ініціатором проєкту тоді виступило Мінекономіки.

Однак, проєкт розпорядження прожив недовго та був знятий з порядку денного віце-прем‘єром Володимиром Кістіоном.

Тоді ініціатива була офіційно розкритикована Міністерством енергетики та Секретаріатом Кабміну. Серед іншого зверталась увага на відсутність в уряді фахівців з ядерної енергетики та достатніх законодавчих повноважень, що перешкоджатиме ефективному управлінню “Енергоатомом”.

Окремі фахівці за часів Порошенка зазначали, що таке рішення порушить міжнародні зобов’язання по Гарантійній угоді між Україною та ЄБРР, Україною і Євроатомом в частині кредитування Комплексної програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС. Та бачили в цьому прагнення окремих посадовців взяти під контроль формування наглядової ради “Енергоатому”.

Указ президента Зеленського не містить будь-якого обґрунтування для передачі “Енергоатому” під управління уряду. Як і будь-яких спростувань вже відомої критики та негативних ризиків, про які мало б доповідатись президенту перед підписанням указу.

Станом на сьогодні “Енергоатом” перебуває під управлінням Міністерства енергетики, яке очолює Ольга Буславець. Але ЗМІ вже не перший тиждень говорять про її можливу відставку, та називають різні варіанти кандидатур на зайняття цієї посади.

Можливо, заведення “Енергоатому” під уряд викликано саме запланованими кадровими змінами на рівні міністерства. Адже який з олігархів отримає собі міністерство – поки не відомо. Натомість уряд Дениса Шмигаля в цілому для Банкової більш зрозумілий та стабільний з точки зору керованості.

Не будемо акцентувати увагу на загрозах ситуативних різких рухів для енергетичної безпеки держави – думаємо це очевидно та фахівці-атомники розкажуть про це краще. Звернемо увагу, що атомна галузь характеризується надтривалим інвестиційним циклом, що рахується десятиріччями. Натомість стратегічне мислення українських політиків з кожним роком стає все менш далекоглядним, та, судячи по останнім подіям, рахується вже навіть не роками, а місяцями.

Схоже, що передача “Енергоатому” під управління уряду – це такий короткозорий крок, який боляче вдарить по інвестиційній привабливості атомки в далекоглядній перспективі.

І наостанок згадаємо статтю 21 Закону “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку”:

“Державне управління у сфері використання ядерної енергії здійснюється міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, визначеним Президентом України”.

Кабмін – не є ЦОВом. Отже без внесення змін до згаданої статті Закону будь-яка реалізація урядом повноважень з управління – нелегітимна. Навіть, якщо вона підкріплена десятками указів президента та постановами уряду. Отже може скластись ситуація, коли “Енергоатом” “з-під міністерства вийде, а під уряд – не зайде”, що для ядерної енергетики – безапеляційний вирок.

Довідково:

Окрім передачі управління “Енергоатому” до уряду Указ президента №406/2020 “Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики” постановляє уряду впродовж двох місяців внести до парламенту законопроекти про:

– розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС;
– вдосконалення механізму використання коштів фінансового резерву для зняття з експлуатації атомних блоків.

Також, згідно указу уряду належить розробити довгострокову програму розвитку атомної енергетики на період до 2035 року. Та вжити вичерпних заходів для погашення заборгованості перед державними виробниками електроенергії за ПСО, та забезпечити недопущення її виникнення в подальшому.