Законопроєкт щодо захисту тварин може перетворитися на чергову корупційну касу або “мода на прокладки”

1 вересня 202015:11

У липні 2020 року у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 3796 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідального поводження з домашніми та дикими тваринами, які утримуються у неволі”.

Про це пише “Фактор” з посиланням на “Лігу антитрасту”.

Ініціаторами законопроєкту є група з 27 народних депутатів (переважно – “Слуги народу”), однак, до авторського колективу входить також славнозвісний Антон Яценко, відомий, зокрема своєю пов’язаністю з нещодавніми законодавчими ініціативами щодо “оціночної схеми” та рієлтерської діяльності (сам депутат свій зв’язок з оціночними майданчиками спростовує).

Забігаючи наперед відзначимо, що “почерк майстра” видно одразу. Як і завжди, результатом його співавторства стала низка інтегрованих до законопроєкту корупційно-небезпечних норм.

У чому ж справа? Законопроєкт № 3796 значно розширює перелік тварин, які підлягають обов’язковій ідентифікації та реєстрації. Якщо зараз до такого переліку входять лише сільськогосподарські тварини – велика рогата худоба, коні, свині, вівці та кози, то у разі прийняття Законопроєкту № 3796, обов’язковій ідентифікації та реєстрації підлягатимуть також і домашні, дикі, безпритульні (бездоглядні) та лабораторні тварини. Конкретні переліки таких тварин має затвердити Кабмін. При цьому, ваші домашні кішечки, цуцики, папуги та хом’ячки також увійдуть до переліку тваринок, які потрібно буде зареєструвати за цим законопроєктом.

Поряд з цим, Законопроєкт № 3796 передбачає зміну порядку ідентифікації та реєстрації тварин, згідно з яким інформація про ідентифікованих тварин зможе вноситись до Єдиного державного реєстру тварин лише “агентами з ідентифікації тварин” та лише за допомогою “авторизованих баз даних тварин”. Тобто через приватних посередників, які навряд чи будуть займатись такою діяльністю безкоштовно, та за обов’язку реєстрацію вам потрібно буде цим “прокладкам” заплатити гроші.

При цьому:

1️⃣ Законопроєкт та пояснювальна записка до нього не дають відповіді на питання, навіщо впроваджувати у діючу сьогодні систему ідентифікації та реєстрації тварин низку посередників. Як і у випадку з “оціночною схемою”, зайві ланки у відносинах громадян з державною базою даних, яка створена та функціонує за рахунок бюджетних коштів, жодної практичної функції не виконують, а лише створюють високі корупційні ризики.
2️⃣ Законопроєктом не визначено, хто такі “агенти з ідентифікації”. Хто, у якому порядку та на яких умовах отримає такі повноваження – Законопроєкт не визначає.
3️⃣ Єдиним шляхом для внесення до Єдиного державного реєстру інформації про ідентифікованих тварин стане використання “авторизованих баз даних тварин”. У законопроєкті зазначено, що порядок їх авторизації визначається Кабміном. Однак жодних принципів здійснення такої авторизації, зокрема, недопущення при цьому обмежень конкуренції, не визначено.
4️⃣ Законопроєкт передбачає можливість прийняття адміністратором Єдиного державного реєстру рішень про тимчасове блокування або анулювання окремим суб’єктам доступу до Реєстру “у випадках, передбачених чинним законодавством”. Однак, згідно з чинним законодавством, інформація з Реєстру тварин є відкритою, та будь-яких підстав для обмеження доступу до нього не передбачено.
5️⃣ Автори законопроєкту № 3796 стверджують, що його прийняття не потребуватиме додаткових витрат з Держбюджету. Це неправда. Адже ідентифікація та реєстрації тварин є платними процедурами, а ЗУ “Про ідентифікацію та реєстрацію тварин” передбачає обов’язкове відшкодування державою витрат власників тварин на їх ідентифікацію та реєстрацію.

“Тож очевидно, що законопроєкт № 3796 має стати предметом прискіпливої уваги як з боку АМКУ, так і НАЗК. “Ліга антитрасту” потурбувалась про те, аби цей законопроєкт отримав оцінку зазначених органів”, – резюмують в організації.

antotn