Будівельна експертиза. Що це, і з чим її їдять? Інтерв’ю з Віктором Лещинським

7 жовтня 202016:05

У програмі “Експертний висновок” з Юрієм Івановим про якість проведення будівельної експертизи, на що вона впливає. І чому важливо звертатися за цією послугою тільки до професіоналів.

Які бувають будівельні експертизи?

“Із червня 2017 року припинила свою монополію Державна експертиза і зараз на ринку, фактично надають послуги ті компанії, які акредитовані Міністерством об’єднаних громад і територій. Які види експертиз інсують: самий елементарний вид експертизи – це експертиза кошторисної вартості об’єкта. Це, як правило, звертаються державні установи. органи, підприємства, комунальні підприємтва. Це найпростіший вид експертизи: і терміни коротші – до двух тижнів, і задіяні 1,2 або 3 кошторисних експерта. У більшості випадків цю експертизу замовляють саме державні установи. Але, замовники будівництва, які в тому числі хочуть перепровірити об’єми тих кошторисів, які надають підрядні організації, також звертаються за перевіркою для об’єктивності оцінки кошторисів, які надають генеральні підрядники.

Далі йдуть трішки більші об’єкти – це Клас наслідків СС2. У цю групу об’єктів входять: від 50 людей задіяних у постійному циклі праці на таких об’єктах – це багатоквартирні будинки, офісні приміщення, склади, ферми… Це більший вал об’єктів по всій території України.

І, великі об’єкти, або ті об’єкти, які належать до категорії Класу наслідків СС3 – це пам’ятки архітектури, це великі промислові об’єкти, житлові комплекси та стратегічні об’єкти, як державної форми власності, так і комерційної.

Що входить в комплексну експертизу? Це перевірка повністю всього об’єкту на предмет всіх розділів. Задіяні в такому процесі до 14 осіб – це мінімум 8 експертів і 4-5 фахівців за напрямками: мереж або інших розділів, які необхідно розглядати.

Насправді відмінність Класу наслідків СС2 і СС3 вона в проєктній документації не дуже відрізняється. Але в об’єктах Класу наслідків СС3 додатково надається ще з пожежної та техногенної безпеки розрахунок так званого обвалу будівлі. Це обов’язок. Детально кожен розділ проєктної документації, як проєктується окремим фахівцями так і перевіряється.

Експертиза – дуже важливий закінчувальний етап проєктування перед затвердженням проєктної документації. І подання вже на дозвільні документи: або реконструкції, обо будівництва нових об’єктів. У державному секторі або в комунальних підприємствах проходить обов’язкову експертизу така проєктна документація”, – розповідає Президент Національного експертно-будівельного альянсу України Віктор Лещинський.