Власника сторінки у Facebook можуть покарати за неприйнятні коментарі третіх осіб. Як це відбувається

10 вересня 202111:03

В ЄСПЛ стався судовий прецедент, наслідки якого можуть бути масштабними і різко змінити “правила гри” під час спілкування в соцмережах.

Європейський суд із прав людини вперше визнав, що власник аккаунта в соціальній мережі Facebook має обов’язки контролю, тобто якщо вирішує зробити свою сторінку публічною, дає можливість коментувати всім і публікує контент, потенційно здатний спровокувати мову ненависті.

Як розповідає суддя ЄСПЛ від України Ганна Юдковська, справа має назву Sanchez v. France і порушує нове питання – про межі відповідальності акаунтів у соціальних мережах через неприйнятні коментарі третіх осіб під постами.

За словами Юдковської, заявником став французький депутат місцевого рівня і кандидат на вибори до парламенту. Його було засуджено за розпалювання ворожнечі через те, що негайно не видалив коментарі третіх осіб під своїм постом у Facebook.

Ці коментарі містили мову ненависті щодо мусульманської громади: коментатори асоціювали її зі злочинністю в місті й прирівнювали до групи “наркоторговців і повій”.

Тому що, на думку суду, свідомо зробивши свій аккаунт у Facebook загальнодоступним і дозволивши таким чином своїм друзям (1829 осіб) розміщувати там коментарі, заявник був зобов’язаний стежити за змістом опублікованих коментарів.

Крім того, в суді вважають, що він не міг не знати, що його пост, скоріш за все, приверне коментарі політичного характеру, які він повинен відстежувати ще ретельніше.

“Суд не побачив порушення Конвенції в засудженні заявника, який не видаляв відповідні коментарі протягом 6 тижнів”, – зазначила Юдковська.

З цим висновком не погодилася лише одна суддя, вважаючи застосування “похідної” відповідальності власника аккаунта у Facebook загрозою для свободи слова. Насамперед у випадку публічних осіб із дуже великою кількістю друзів.

“Висновок про відсутність порушення статті 10 Конвенції покладає на власника аккаунта важкий обов’язок контролю і здатний перетворити його на цензора слів, написаних на його стіні”, – резюмувала суддя Юдковська.