Віталій Купрій: “У мене немає сумнівів, що диплом Гройсмана куплений”

28 лютого 201710:00

У другій частині ексклюзивного інтерв’ю для “Фактора” народний депутат Віталій Купрій розповів про внутрішю кухню партії “Укроп”, роль Ігоря Коломойського, перспективи дочасних виборів та про те,  чому він вважає роботу уряду Володимира Гройсмана незадовільною.

“Укроп” дещо зник з інформаційного простору. Ми так розуміємо, що попередні обличчя партії Корбан і Філатов відійшли від партійної роботи. Хто їх замінить і чим ви зараз займаєтесь?

Ми прийняли новий статут. Обрані нові керівні органи. В квітні буде обиратись голова. Партія нікуди не зникла і активно працює на місцях, де “Укроп” після успішних виборів має багато представників.

По Корбану. Ми вважали, що були всі шанси виграти суд, але він вирішив визнати провину. Тепер судимість унеможливлює його лідерство в партії.

З Борисом Філатовим ви навіть почали судитися, що досить дивно, адже він був вашим соратником…

Зараз триває судовий процес. Я з усіма можу судитися, якщо порушуються норми закону. Тут “свій-не свій” значення немає. Сподіваюсь, він надасть інформацію, доступ до якої передбачено законом.

У вас з ним прямої комунікації немає?

Він поки більше свариться в фейсбуці. Людина має зрозуміти, що посада зобов’язує до певних норм, і треба відповідно реагувати.

Націоналізація Приватбанку сколихнула країну. Дуже багато різних версій озвучувалось. Ваша оцінка: що насправді там відбулось?

Я переконаний, що якби залишились старі власники (Коломойський і Боголюбов), то ніякої загрози вкладникам це б не несло. Однозначно проблеми були штучно створені, аби “віджати” актив. В той же час, я вдячний керівництву банку, що вони знайшли в собі волю цивілізовано передати його державі, не підриваючи стабільність фінансової системи України.

Коломойський отримав свою вигоду з угоди? Багатьом важко повірити, що він віддав Приватбанк задарма…

Я думаю, на нього просто політично натиснули і він з цього нічого не отримав.

Він приймає участь в роботі партії “Укроп”?

Коломойський займає офіційну посаду. Він голова контрольно-партійної комісії. Комісія розглядає питання партійної етики, внутрішньопартійні скарги etc. Поки що засідань не було, але плануємо найближчим часом його провести. Ігор Валерійович має великий авторитет і ми сподіваємось, що він братиме активну участь в діяльності партії.

Гройсман вже майже рік очолює уряд. Як оцінюєте роботу цього Кабміну?

Я ніяких реформ не бачу. Бачу лише підвищення тарифів. Це все, на що вони здатні.

Рівень Гройсмана чудово показала ситуація з міністром інфраструктури Омеляном, коли він на засіданні уряду питав у нього “А яка в вас освіта?”, “А який у вас досвід?”. При тому, що Гройсман сам прийшов з базару і купив диплом правника про вищу освіту. Ні у кого не виходило за рік закінчити МАУП, але йому якимось дивом вдалося.

Зараз Гройсман впроваджує практику прийняття на посаду держслужбовців, коли ті одразу пишуть заяви про звільнення з відкритою датою. Таким чином, їх роблять слухняними і позбавляють будь-яких гарантій захисту. Конкретно цим займається голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Максим Мартинюк.

Стосовно його диплому. Дана справа, яку ви ініціювали, чимось закінчилась?

Нічим вона не закінчилась. Я зробив запит в МАУП, де він нібито навчався, аби мені назвали його викладачів. Запит проігнорували. У мене особисто немає сумнівів, що диплом куплений.

На початку минулого року активно велися розмови про дочасні вибори. Нині вони дещо стихли. Особливо з початком ескалації воєнного конфлікту на Сході. Перезавантаження депутатського корпусу зараз не на часі?

Для мене це дивна закономірність. Як тільки виникає невдоволення владою, одразу починається стрільба на фронті. Я не прихильник конспірологічних теорій, але впевнений: якщо Порошенку вигідно те, що відбувається в Авдіївці, він буде робити все, щоб це продовжувалось. Це дуже цинічно, проте іншого пояснення я не бачу. Якби він хотів зупинити агресора, то розірвав би дипломатичні відносини з Росією, припинив торгівлю, ратифікували б нарешті Римський статут. Нічого цього не робиться. Війна триває безкінечно, адже вона є вигідною нинішній владі. За Порошенка ситуація не зміниться, буде тільки гірше.

Як змінювати ситуацію?

Є 2 шляхи: силовий, як було з Януковичем, або перевибори. Силовий нині є фактично нереальним, адже оголиться фронт і цим скористається агресор. Тому я виступаю за перевибори. Потрібно приймати нове виборче законодавство, закон про тимчасові слідчі комісії і за новими правилами переобирати депутатський корпус.

Кого ви виділяєте з українських антикорупціонерів/журналістів/активістів? Кому на вашу думку, можна довіряти?

Я поважаю блогера Сергія Іванова, мого колегу Ігора Луценка… Взагалі складно називати, адже мало людей, які не на словах, а на ділі показують результат.

Які ваші особисті амбіції в політиці?

Коли 10 років тому я починав свою політичну кар’єру, то ставив на мету стати народним депутатом. Дана ціль вже досягнута. Далі треба або зупинятися, або ставити нові цілі. Поки що я розмірковую.

Олександр Азімов, Євген Третяк, “Фактор”