Відміна процедур, оголошених до 19 квітня 2020, залишається 100% варіантом уникнути виконання рішення колегії та визнання небажаного учасника переможцем

22 жовтня 202022:17

До вступу в силу нової редакції Закону “Про публічні закупівлі” учасникам доводилось проходити всі “9 кіл пекла”, щоб домогтись справедливості, якщо замовник безпідставно відмінив процедуру закупівлі.

Про це пише “Фактор” з посиланням на ГО “Ліга антитрасту”.

Така доля спіткала ТОВ “Дор-Буд Інвест СВ” на торгах, оголошених Управлінням капітального будівництва в Івано-Франківській області з будівництва Амбулаторії групової практики сімейної медицини.

Замовник розглянув тендерну пропозицію “Дор-Буд Інвест СВ”, яку система визначила найбільш економічно вигідною, та відхилив її, оскільки вважав, що надані учасником договори оренди перестануть бути дійсними до закінчення робіт.

Учасник не погодився з таким рішенням та оскаржив його до тендерної Колегії АМКУ, яка, в свою чергу, підтримала доводи скаржника, визнала рішення замовника неправомірним та зобов’язала його скасувати рішення про відхилення пропозиції “Дор-Буд Інвест СВ” та про визначення наступного учасника “Рембудкомінвест” переможцем процедури закупівлі.

Здається, замовник не дуже хотів бачити саме цього учасника переможцем, бо вже через два тижні невиконання рішення Колегії, просто оприлюднив протокол відміни торгів, де вказав причиною відміни – порушення строків на розгляд тендерних пропозицій.

У торгах, оприлюднених після 19.04.2020 ображений учасник міг би просто знову звернутись до тендерної Колегії із скаргою на рішення замовника про відміну торгів (а враховуючи всі обставини цієї ситуації, то шансів виграти це оскарження у нього було б дуже багато). Однак, тендер на будівництво амбулаторії оголосили ще 12.02.2020, тому в учасника не було жодного іншого виходу, як звертатись до суду.

Суд першої інстанції позов “Дор-Буд Інвест СВ” задовольнив у повному обсязі – мало того, що зобов’язав замовника скасувати рішення про відміну процедури, а ще й зобов’язав укласти договір з “Дор-Буд Інвест СВ”.

Замовник намагався оскаржити це судове рішення в апеляційному порядку, але тут його теж спіткала невдача. Апеляційний суд встановив, що замовник, після того як тендерна Колегія винесла своє рішення, не мав права вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення щодо закупівлі, у тому числі укладення договору про закупівлю, крім дій, спрямованих на усунення порушень, зазначених у скарзі.

Також суд зазначив, що доводи замовника, про те, що процедура є завершеною (не є активною), будь-які дії вчинити технічно неможливо, – необґрунтовані, оскільки неправомірні дії замовника не можуть бути способом ухилення від виконання рішення тендерної Колегії та не сприяє забезпеченню принципів відкритості та прозорості, на яких базуються запроваджена процедура відкритих торгів.

Однак, по факту, на жаль, поки це учаснику жодним чином не допомогло. Тендер так і значиться відміненим, та система “Прозорро” технічно не дасть замовнику щось з ним зробити. Отже, по тендерам, оголошеним до 19 квітня 2020 року, відміна процедури залишається 100% варіантом для замовника позбутись необхідності визнавати небажаного учасника переможцем на тендері.

У даному випадку ми описали лише один приклад, але насправді їх тисячі.

Звичайно добре, що в 2020 році, зі сплином майже трьох років, депутати усунили цей законодавчий недолік (неможливість оскарження відміни), а ДП “Прозорро” – технічний. Але за ці три роки держава та бізнес втратили завдяки цьому чималі гроші та час, й традиційно за це ніхто не поніс жодної відповідальності.

Посилання на процедуру:
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-02-12-002622-b

Посилання на судові рішення:
http://reyestr.court.gov.ua/Review/89802045
http://reyestr.court.gov.ua/Review/91957465


Якщо вам подобається діяльність “Ліги антитрасту”– задонатьте.