В Амстердамі стріляли в журналіста, який писав про злочинний світ. Що відомо про замах

10 липня 202111:19

В Євросоюзі напад на репортерів – явище рідкісне.

Чому злочинний світ погрожував “ліквідувати” Пітера Р. де Вріса?

В Амстердамі вдень на вулиці стріляли в журналіста Пітера Р. де Вріса, відомого своїми розслідуваннями про кримінальний світ. Напад стався біля студії голландської щоденної телевізійної програми RTL Boulevard.

Наразі лікарі борються за його життя в госпіталі. Свідки чули п’ять пострілів, журналіст дістав вогнепальне поранення в голову. Через замах затримано трьох осіб, зокрема і ймовірного стрільця.

Які є попередні версії замаху, що розслідував Пітер Р. де Вріс і як відреагувала влада Нідерландів – країна, яку вважають дуже безпечною.

Хто такий Пітер Р. де Вріс?

У минулому поліція надавала Пітеру Р. де Врісу охорону, оскільки йому погрожували через участь у справах проти відомих злочинців. Злочинний світ не раз погрожував “ліквідувати” журналіста через його участь у багатьох гучних справах.

Де Вріс – один із найвідоміших журналістів у Нідерландах, автор гучних розслідувань, зокрема писав про викрадення у 1983 році Фредді Хайнекена, тодішнього голову пивного концерну Heineken. Книгу, яку де Вріс написав про цю справу, пізніше було адаптовано у фільмі “Викрадення Фредді Хайнекена” з Ентоні Гопкінсом у головній ролі.

У 2013 році один з учасників цього викрадення Віллем Холлеедер був засуджений за те, що погрожував Врісу. У 2019 році Голлеедер – один із найвідоміших нідерландських гангстерів – отримав довічне ув’язнення за причетність до п’яти вбивств.

Журналіст був радником важливого свідка у справі ймовірного наркобарона Ридуана Тагі. Нині Тагі перебуває під судом за звинуваченням у вбивстві й контрабанді кокаїну. Справа обертається довкола Тагі й 16 інших обвинувачених, яких прокурори вважають учасниками мафії. Припускають, що вони, як підозрювані члени мароккансько-голландського злочинного синдикату, несуть відповідальність за серію вбивств і замахів у Нідерландах у період з 2015 по 2019 рік.

Свідок, якому допомагав журналіст, відомий як Набіль Б. Він сам раніше був причетний до діяльності злочинної групи. У вересні 2019 року адвоката Набіля було вбитл біля його будинку в Амстердамі. У 2019 році журналіст заявив, що потрапив до “списку на ліквідацію” Тагі.

Де Вріс часто бере участь у дискусійних телепередачах. Минулого тижня він почав кампанію зі збору мільйона євро на розкриття вбивства, розслідування якого зайшло в глухий кут. Він закликав знайти винних, поки ще живі батьки жертви – Тані Гроен.

Журналісти називають замах на де Вріса одним із серії інцидентів наркобанд у Нідерландах.

У 2012 році в Амстердамі сталася стрілянина з автоматів Калашникова між двома бандами. У 2016 році біля кафе було знайдено відрубану голову. Минулого року голландська поліція виявила сім транспортних контейнерів біля Роттердама, які було перетворено на камери тортур – в одному було крісло дантиста з ременями і наручниками.

Виконувач обов’язків прем’єр-міністра Нідерландів Марк Рютте провів прес-конференцію, присвячену інциденту. До цього він зустрівся зі співробітниками поліції й антитерористичними службами в Гаазі.

“Вільна журналістика є вкрай важливою для суспільства. Наші думки зараз із близькими Пітера Р. де Вріса. Найважливіше, ми сподіваємося й молимося, що він виживе”, – заявив Рютте.

Король і королева Нідерландів, попри те що рідко коментують подібні події, засудили напад. Король Віллем-Александр назвав його “атакою на конституційний устрій країни”.

Міністр юстиції Нідерландів Ферд Грапперхаус назвав жертву замаху “надзвичайним журналістом” і “гідним захоплення борцем із несправедливістю”.

Мер Амстердама Фемке Халсема описала де Вріса як національного героя, “сміливого чоловіка, який домагався правосуддя, дихав вільно й допомагав тим, хто потрапив у біду, зокрема батькам убитих дітей”.

Міжнародна федерація журналістів назвала напад “ще одним трагічним ударом по свободі преси в Європі”.

На місце, де стріляли в журналіста, приносять квіти, листи та свічки.