У законопроєкті про Вищу раду правосуддя залишили норму, яка може заблокувати його дію

20 липня 202114:14

Ветування Зеленським закону про роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів може спричинити за собою істотне затягування вступу в силу закону про перевірку доброчесності Вищої ради правосуддя.

14 липня Верховна Рада прийняла закон про перевірку доброчесності членів Вищої ради правосуддя №5068. А днем раніше, 13 липня, парламент прийняв ветований Зеленським закон про відновлення роботи Вищої кваліфкомісії суддів 3711-д.

Однією з причин ветування президентом Зеленським закону 3711-д стало те, що в законі була прописана ключова роль голови Вищої ради правосуддя в процесі формування Конкурсної комісії, яка займеться набором нового складу ВККС.

Але голови у ВРП вже кілька місяців немає, а є лише виконуючий обов’язки голови Олексій Маловацький.

У зв’язку з цим в своєму вето Президент Володимир Зеленський написав, що парламенту необхідно переприйняти даний закон, щоб не блокувати процедуру створення нової ВККС. Рада проголосувала за закон про ВККС з правками президента.

Але в законопроєкті №5068 аналогічний пункт виправити забули, і в ньому залишилися норми, які довіряють процес створення Етичної ради, котрий перевіряє склад ВРП, саме голові ВРП, а не виконуючому обов’язки.

І тепер технічно таку помилку виправити в уже прийнятому законі неможливо – доведеться або ветувати цей закон і приймати його ще раз (вже в вересні), або ж виправляти шляхом внесення нового законопроєкту, або ж чекати від Вищої ради правосуддя, коли там оберуть голову. Адже, накладаючи вето, у Зеленського фактично визнали, що внутрішнім документом, наприклад, регламентом ВРП, довірити процедуру формування органів, подібних Конкурсній комісії або Етичним раді, виконуючому обов’язки голови Вищої ради правосуддя, не можна.


14 липня Верховна Рада прийняла законопроєкт президента Володимира Зеленського про зміну порядку обрання на посади членів Вищої ради правосуддя і діяльності інспекторів цього органу. За цим законом ключову роль у відборі членів ВРП грають так звані міжнародні експерти.