У разі загострення на Донбасі резервістів призиватимуть на службу протягом доби

23 квітня 202112:27

До цього резерву увійде невелика група громадян, “які вже відслужили і мають бойовий досвід”.

В Україні почав діяти закон, який дозволить протягом доби закликати на службу резервістів в особливий період без оголошення мобілізації.

Документ стосується впровадження нового виду служби, що передбачає контракти з резервістами оперативного резерву в особливий період. Цей інструмент дасть змогу дуже оперативно протягом доби, в разі загострення ситуації на фронті або порушення кордонів держави, залучити вже наявний резерв.

За словами керівника комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневича, до цього резерву увійде невелика група громадян, “які вже відслужили та мають бойовий досвід”.

Закон дасть змогу реформувати місцеві органи військового управління шляхом створення на базі військових комісаріатів відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Окрім того, документ вносить зміни до Кримінального кодексу в частині ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період.

Порушників закону каратимуть штрафами в розмірі від 510 до 850 грн. Повторне порушення або здійснення такого порушення в особливий період каратиметься штрафом до 1700 грн.

Умисне псування або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), що спричинило їхню втрату, означатиме штраф у розмірі 510-850 грн. В особливий період цей штраф коливатиметься від 850 до 1700 грн.

Ухилення резервіста від військового обліку після попередження військового комісара фактично означає штраф від 5100 до 8500 грн або виправні роботи на термін до двох років.

Ухилення від навчальних зборів каратиметься штрафом від 8500 до 11 900 грн або виправними роботами на термін до двох років.

Найсуворіше покарання чекатиме на тих, хто, будучи резервістом, вирішив ухилитися від призову на військову службу під час мобілізації або під час особливого періоду. Пропонують карати їх позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Також удесятеро збільшили штрафи за порушення військового обліку працівників. Зокрема, встановити за порушення законодавства про оборону та мобілізаційну підготовку штраф на громадян від 1700 до 3400 грн і на посадовців – від 3400 до 5100 грн. А в особливий період на посадовців – від 5100 до 8500 грн.

Тим, хто проходитиме службу за новим її видом (військова служба за призовом осіб із-поміж резервістів в особливий період), гарантуватимуть сприяння в працевлаштуванні та надання першого робочого місця щонайменше на два роки.

До того ж змінили ч. 3 ст. 119 КЗпП, яка гарантує збереження робочого місця, посади й середнього заробітку за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації на строк до дня фактичного звільнення. До цієї категорії працівників додаються ті, кого призвано на військову службу за призовом осіб із-поміж резервістів в особливий період.

Резервістами в законопроєкті названо осіб, які проходять службу у військовому резерві Збройних сил України та призначені для їхнього комплектування в мирний час і в особливий період.

Також наведено роз’яснення та значення терміну “особливий період”. Його визначено як період, який настає з моменту оголошення рішення щодо мобілізації або з моменту запровадження воєнного стану в Україні. В Україні цей період розпочався 14 березня 2014 року з указу № 405/2014 про початок Антитерористичної операції й триває досі.