Тіхановська висловила готовність очолити Білорусь у перехідний період

3 грудня 202018:00

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тіхановська на власному YouTube каналі заявила, що готова очолити країну у перехідний період.

“Я беру на себе цю відповідальність, знаючи, що не одна. Моя ціль — об’єднати кращих експертів та демократичні сили, щоб Білорусь підійшла до найближчих виборів з найменшими шоками”, — сказала вона.

Тіхановська зазначила, що вже розроблена концепція проведення нових виборів, проєкт конституційної реформи, яка буде проведена після відставки диктатора Олександра Лукашенка, програми для вразливих груп населення та підтримки малого та середнього бізнесу.

Вона заявила, що Координаційна рада продовжує працювати над тим, щоб Лукашенко покинув посаду президента країни та повернув владу народові.

У Білорусі близько чотирьох місяців тривають масові акції протесту і страйки проти режиму Олександра Лукашенка, який править країною з 1994 року, жорстко придушуючи опозицію і незалежні засоби масової інформації.

Протести спалахнули після фальсифікованої перемоги Лукашенка на президентських виборах 9 серпня. Білоруси вимагають проведення нових чесних виборів, а також звільнення політв’язнів.

Мирні акції протесту супроводжувалися кривавими нападами з боку підконтрольних Лукашенкові силовиків. Бійці ОМОН застосовували проти мирних громадян водомети, гумові кулі, сльозогінний газ і світло-шумові гранати. Під час розгону антиурядових мітингів загинули щонайменше четверо протестувальників.

Тисячі людей були затримані за час протестів. Багатьох по кілька днів тримали в переповнених камерах СІЗО, піддаючи тортурам і нелюдським, жорстоким покаранням. В ООН повідомили про 450 випадків катувань.

Білоруський диктатор відкинув будь-які поступки та спроби діалогу з протестувальниками й опозицією, неодноразово заявляючи, що за хвилею всенародних протестів стоять західні сусіди Білорусі, а також США.

Після спроби силового придушення демонстрацій представники опозиції оголосили про створення Координаційної ради, а колишній кандидат на посаду глави держави Світлана Тіхановська висунула режиму Олександра Лукашенка ультиматум, після закінчення терміну якого було оголошено всенародний страйк.

Своєю чергою глави країн ЄС відмовилися визнавати результати виборів і запровадили санкції проти білоруських чиновників, причетних до фальсифікації результатів голосування і застосування насильства стосовно демонстрантів, та санкції проти Лукашенка. Україна також визнала вибори у Білорусі сфальсифікованими, а 20 листопада приєдналася до санкцій Євросоюзу проти білоруських високопосадовців.