Рада скасувала режим вільної економічної зони “Крим”

1 липня 202118:18

“За” проголосували 328 нардепів.

Верховна Рада прийняла в першому читанні і в цілому законопроєкт № 5502-д, яким відмінила режим вільної економічної зони “Крим”. “За” проголосували 328 нардепів.

Документ визнає таким, що втратив чинність Закону України “Про створення вільної економічної зони “Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України” та вносить зміни до Закону України “Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, Закону України “Про нотаріат”, Закону України “Про безоплатну правову допомогу” та Закону України “Про державні лотереї в Україні” врахувавши позитивні норми чинного Закону, яким врегульовані окремі аспекти реалізації прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території та окремі питання здійснення господарської діяльності суб’єктів господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія.

У 2014 році Верховна Рада України ухвалила Закон України “Про створення вільної економічної зони “Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України”, відповідно до якого на десять років було запроваджено особливий порядок реалізації норм регуляторного, бюджетного, податкового та митного законодавства України, встановлено особливий режим внутрішньої та зовнішньої міграції фізичних осіб та дії валютного та платіжних режимів у межах тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Зважаючи на обставини, які діяли у 2014 році, законом були запроваджені пільгові умови для продовження ведення господарської діяльності на тимчасово окупованій території, в тому числі, оподаткування суб’єктів господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія.

Разом з цим, законом було врегульовано реалізацію прав громадян України, які залишилися проживати на тимчасово окупованій території, введено додаткові обмеження. У податковому законодавстві таких громадян було прирівняно до нерезидентів.

Такі обмеження призвели до дискримінації громадян України, які залишилися проживати на тимчасово окупованій території чи мають зареєстроване місце проживання на цій території. Зокрема, “статус нерезидентів” призвів до обмежень у податковій сфері на підконтрольній території та адміністрування податків і зборів для таких громадян як для іноземців. Про негативні наслідки Закону для дотримання прав та свобод людини неодноразово заявляли міжнародні та національні правозахисні організації.

Крім цього, парламент ухвалив законопроєкт № 5503-д, згідно з яким до закінчення режиму тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя митні платежі, встановлені цим Кодексом, щодо товарів, які переміщуються через митний кордон України з та на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, не справляються.