“Отримання дозвільних документів для доступу на ринки в руках чиновника, якого ніхто не контролює”, – Супіханов

14 жовтня 202014:25

Рік без голови Держпродспоживслужби приніс повну невизначеність для всіх: країни в цілому, служби та бізнесу.

Про це заявив в інтерв’ю виданню “Латифундист” претендент на посаду голови Держпродспоживслужби Геннадій Супіханов.

– Усі живуть в режимі “від Кабміну до Кабміну”, тобто в стані адміністративно-управлінського вакууму і перманентної турбулентності. Я спілкуюся з багатьма людьми з системи ДПССУ (в тому числі і в регіонах), і вони з кожним днем все більше стверджуються в думці, що Держпродспоживслужбу кинули напризволяще.

Невизначеність і повний хаос навколо Держпродспоживслужби призводить до того, що в регіонах сьогодні ситуація виходить з-під контролю. Ми вже чули про певні корупційні речі в Кіровоградській і Херсонській областях, плутанину в Харкові. Коли відсутня чітка вертикаль виконання рішень та контролю за цим, то такі речі множаться в геометричній прогресії. Безконтрольність породжує безвідповідальність і вседозволеність у чиновників.

Через зволікання з призначенням керівника ДПССУ ми сьогодні ставимо під удар всю міжнародну торгівлю України.

Для бізнесу це пряма загроза. Адже дотримання всіх санітарно-епідеміологічних, фітосанітарних та ветеринарних процедур, механізмів отримання різних дозвільних документів для доступу на ринки (внутрішній і зовнішні) виявляється в руках чиновника, якого ніхто не контролює. Це породжує різного роду затримки, додаткові вимоги, тобто в цілому створює бар’єри і штовхає до корупції. Хто гарантує, що завтра якийсь недобросовісний виробник харчової продукції не отримає відповідний сертифікат якості на свою продукцію, “промотивувати” безконтрольного чиновника, і не поставити продукцію сумнівної якості за кордон? А що за цим стоїть? Удар по міжнародному іміджу країни і ризик зупинки експорту, якщо така ситуація станеться, з нашими зовнішніми партнерами. Розумієте, через зволікання з призначенням керівника ДПССУ ми сьогодні ставимо під удар всю міжнародну торгівлю України. Наші конкуренти цього тільки й чекають, щоб ми десь допустили помилку. Вони нею скористаються, щоб вдарити по нас. Крім того, всі публічні дискусії і спроби перепідпорядкувати службу (остання була з подачі Міністерства охорони здоров’я) дають пас на поле наших європейських колег, щоб вони, маючи юридичний аргумент, піднімали перед нами питання про припинення торгівлі на певний час. Навіщо робити такі безглузді кроки? Такими спробами ми самі даємо всі карти в руки нашим конкурентам.

Яка найбільша втрата через “обезголовлену” Держпродспоживслужбу?

– Найбільша втрата від року роботи без голови служби – повна деморалізація колективу. Уявіть: 33 тисячі працівників! І це не просто цифра. За нею стоять люди, які щодня забезпечують тили експортно орієнтованого бізнесу, протистоять появі фальсифікату на внутрішньому ринку. Результат їхньої демотивації ми бачимо хоча б у невтішній тенденції зростання частки контрафакту на внутрішньому ринку, починаючи з лікеро-горілчаних виробів, закінчуючи продуктами харчування. Не може 33-тисячна армія ефективно боротися проти фальсифікаторів на власний розсуд. Повинна бути одна чітко визначена стратегія, чітко визначений курс і конкретна особа, яка буде гарантом злагодженої роботи команди.

Якщо її немає, падає ефективність всієї команди. Кожен день зволікання з призначенням глави Держпродспоживслужби – це крок до розвалу служби та діючої системи харчової безпеки в цілому. Люди дезорієнтовані, чесні співробітники не розуміють, що відбувається, їх моральний стан явно не з кращих.