Обсяг кредитів, наданих банками суб’єктам середнього, малого та мікропідприємництва, у листопаді скоротився на 2,8%

31 грудня 202113:38

Це відбулося за рахунок скорочення валютної заборгованості непов’язаних із банком компаній.

Про це пише “Фактор” із посиланням на Голову Ради НБУ Богдана Данилишина.

При цьому, обсяг гривневого кредитування підприємств МСП у листопаді залишався на рівні попереднього місяця. Кредитування фізичних осіб-підприємців у листопаді збільшилося – на 4,8% та зростало як у гривні, так і в іноземній валюті. Процентні ставки за кредитами МСП в національній валюті у листопаді залишалися близькими до значень попереднього місяця, в іноземній валюті – збільшилися.

Значний потенціал банківського сектору щодо кредитування реального бізнесу обумовлений високим рівнем капіталізації та ліквідності банків. Так, у листопаді регулятивний капітал банків зріс на 3,4% або 7,1 млрд. гривень та станом на 1 грудня 2021 року досяг 213,3 млрд. гривень, що є його історично найбільшим значенням. З урахуванням активізації кредитної активності банків адекватність регулятивного та основного капіталу банків у листопаді дещо знизилася (до 21,4% та 14,5%), проте залишається понад як удвічі вищою від нормативних значень (10% та 7% відповідно).

При цьому, ліквідність банків (розміщена на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) збільшилася упродовж тижня до майже 220 млрд. гривень завдяки надходженню до банківської системи коштів з казначейського рахунку Уряду. Левова частка ліквідності банків розміщена у 2-тижневих депозитних сертифікатах та овернайт. Надлишок ліквідності обумовлює утримання процентних ставок на міжбанківському кредитному ринку на рівні близькому до нижньої межі ставок за операціями НБУ (8%).

“Підтримку кредитуванню реального сектору у сегменті МСП продовжує забезпечувати реалізація державної програми “Доступні кредити 5-7-9%”, обсяг якої за минулий тиждень зріс на 1,7 млрд. гривень до майже 80 млрд. гривень, а загальна кількість виданих кредитів за програмою перевищила 30 тис.

Переважна більшість нових кредитів (1,5 млрд. гривень за тиждень) спрямовувалася на поповнення оборотних коштів підприємств. Частка кредитів на інвестиційні цілі у структурі наданих кредитів за програмою залишається незначною – близько 12%”, – констатує Данилишин.