Ноу-хау столичної влади, яке спрацьовує через раз. КП “ГІОЦ” знову проштовхує закупівлю електронних квитків для київських школярів

2 серпня 202114:02

КП “Головний інформаційно-обчислювальний центр” в черговий раз закуповує велику партію – 600 тисяч – електронних квитків для київських школярів.

Якщо зривів постачання не буде, то до кінця 2021 року всі учні середніх загальноосвітніх закладів столиці (301 тисяча) можуть отримати довгоочікуваний електронний учнівський квиток. За допомогою даного квитка вони будуть користуватися громадським транспортом столиці, а комунальні транспортні підприємства – КП “Київський метрополітен” і КП “Київпастранс” – чітко враховуватимуть кількість скоєних ними поїздок. Але віри в такий успіх немає, адже ГІОЦ у липні 2019 року замовляв поставку 330 тисяч таких електронних квитків, проте згодом зменшив своє замовлення до 28 233, а укладений в травні 2020-ого року договір на поставку 295 тисяч електронних квитків просто розірвали.

Як відомо з оголошення електронної системи державних закупівель ProZorro 16 червня 2021 року КП “ГІОЦ” уклало з ДП “Поліграфічний комбінат “Зоря” договір на поставку персоналізованих носіїв електронного квитка (безконтактна картка). Ціна договору склала 29,98 млн гривень (ціна однієї карти – 41,65 гривень без ПДВ).

Згідно з угодою, ДП “Поліграфічний комбінат “Зоря” має протягом 2021 і 2022 років поставити 600 тисяч безконтактних карт партіями за письмовою заявкою замовника на вул. Космічна, 12-А (приміщення офісу КП “ГІОЦ” – ред.).

У договорі зазначено, що при замовленні кожної партії карток замовник повинен передати постачальнику інформацію для персоналізації кожної картки. При доставці постачальник зобов’язаний передати в електронному вигляді базу даних відповідності ідентифікаційних номерів заводським (номер карти + UID + PIN).

Відповідно до технічних вимог до договору, карта повинна містити персональні дані про учня – прізвище, ім’я, по батькові, його цифрову фотографію, номер учнівського квитка, індивідуальний штрих-код квитка, дату видачі і термін дії квитка, ПІН-код, на який нанесено захисне скретч-покриття, повне найменування навчального закладу, адреса сайту і телефон служби підтримки.

Термін працездатності карти повинен становити 3 роки за умови відсутності механічних пошкоджень, відсоток відмови картки при активації і протягом року – не більше 0,5%.

Пунктом 8 розпорядження КМДА від 26 жовтня 2018 №1934 Департаменту освіти і науки КМДА разом з КП “ГІОЦ” було доручено забезпечити до 30 червня 2021 року рішення питань, пов’язаних з видачею електронних квитків студентам і учням установ освіти, розміщених на території Києва.

Також зазначається, що КП “ГІОЦ” як оператор Автоматизованої системи обліку оплати проїзду в пасажирському транспорті зобов’язане забезпечити емісію, зокрема, учнівських та студентських електронних квитків і організувати “мережу розповсюдження електронних квитків і поповнення транспортного ресурсу”.

КП “ГІОЦ” з 2018 року провело вже 5 закупівель електронних квитків для школярів. 29 жовтня 2018 року “ГІОЦ” уклав з ТОВ “Підприємство “Пластик Карта” договір (ціна – 168 тис. гривень) на поставку 5 тисяч безконтактних карт (на 06.07.2021 року в ProZorro звіт про виконання договору відсутній).

29 липня 2019 року ГІОЦ був укладений з ПрАТ “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій” договір (ціна – 31,06 млн гривень, 78,45 гривень без ПДВ за 1 карту) на поставку 330 тис. електронних квитків для школярів.

Однак відповідно до додаткової угоди від 28 грудня 2019 року сторони зменшили обсяги поставок до 28 233 штук. Оплата за цим договором склала 2,65 млн гривень.

22 травня 2020 року КП “ГІОЦ” уклало з ПрАТ “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій” договір (ціна – 27,77 млн гривень) на поставку 295 тисяч електронних квитків для учнів.

Однак договір від 22 травня 2020 року виконаний не був (причини – невідомі), оплата за нього склала 0 гривень.

3 червня 2021 року КП “ГІОЦ” уклав з ТОВ “Поллі Сервіс” договір (ціна – 6,82 млн гривень, ціна однієї карти – 14,22 гривні без ПДВ) на поставку 400 тис. електронних (безконтактних) карт для друку квитка учня середньої школи. Їх повинні поставити за адресою КП “ГІОЦ” до кінця 2021 року.

Таким чином з 2018 по 2020 роки, відповідно до вищезазначених договорів КП “ГІОЦ” замовило постачання всього 28,23 тис. безконтактних карт для випуску електронних учнівських квитків, а в 2021 році – вже 1 млн таких карт.

Відповідно до даних столичного управління статистики, в 566 закладах загальної середньої освіти Києва в 2020/2021 навчальному році навчалося 324 тисячі 800 дітей.

Нагадаємо, введення електронного учнівського квитка в столиці передбачено концепцією Kyiv Smart City, яка була затверджена Київрадою в листопаді 2017 року.

Електронний учнівський квиток є однією з форм електронного квитка, який вводиться як складова частина Автоматизованої системи обліку оплати проїзду в пасажирському транспорті. Ця система передбачає перехід за допомогою е-квитка на безготівкову оплату проїзду і автоматичну реєстрацію перевезених пільговиків у всіх видах міського транспорту столиці. Після повноцінного впровадження очікується, що облік всіх категорій пасажирів буде вестися автоматично. А значить, можна буде чітко визначити не тільки дохід від перевезення, але і розмір компенсації за перевезення пільговиків, яку потрібно виплачувати КП “Київський метрополітен” і КП “Київпастранс” з міського бюджету.

Запустити систему київська влада обіцяла ще в кінця 2016 – початку 2017 року. Але згодом ці терміни неодноразово переносили. Тільки 22 жовтня 2018 року КМДА розпорядженням № 1887 затвердила порядок функціонування Автоматизованої системи обліку оплати проїзду в пасажирському транспорті. Після цього, 30 жовтня 2018 року, система була введена в дослідну експлуатацію. Тестування електронного квитка розпочалося 1 листопада 2018 року.

12 липня 2019 року Департамент освіти і науки КМДА анонсував безкоштовну видачу київським школярам електронних квитків. Тоді чиновники заявляли, що електронні учнівські квитки не просто дають право пільгового проїзду в громадському транспорті Києва, а й завдяки спеціальному транспортному додатку в особистому кабінеті по квитку батьки зможуть відстежувати переміщення дитини. Також зазначалося, що електронний квиток учня – це багатофункціональна картка, яка з часом буде доповнюватися новими сервісами.

У березні 2020 року 35 столичних шкіл стали учасниками пілотного проєкту з використання електронних учнівських квитків.

У червні 2021 року стало зрозуміло, що в КМДА в черговий раз не впоралися з переходом на систему, що дозволяє забезпечити чіткий облік усіх поїздок в громадському транспорті і оплачених за них грошей. Введення Автоматизованої системи обліку оплати проїзду в пасажирському транспорті і електронного квитка в експлуатацію перенесли з 1 липня 2021 року на початок 2022 року.

Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ДП “Поліграфічний комбінат “Зоря” зареєстровано в 2002 році.

Статутний фонд – 241,2 тис. гривень. Основний вид діяльності – друк продукції. Засновник – ТОВ “Управління матеріально-технічного забезпечення “Енергокомплект”, кінцевий бенефіціар – Валерій Ефрос, директор – Максим Биховцов.

“Поліграфічний комбінат “Зоря” спеціалізується на виробництві захищеної поліграфії, в тому числі документів про вищу освіту, учнівських та студентських квитків, електронних паспортів та акцизних марок.

За результатами участі в державних закупівлях компанія уклала 1170 договорів на загальну суму 647,5 млн гривень. З них зі столичними комунальними підприємствами було укладено лише нинішній договір – з КП “ГІОЦ” на 29,98 млн гривень.

КП “ГІОЦ” засновано Київрадою в 1992 році. Основний вид діяльності – обробка даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність. Статутний фонд – 17,1 млн гривень. З 15 липня 2020 року в.о. директора цього підприємства – Оксана Мисак. До неї з 2016 року посаду директора обіймав Віталій Козубський.

У 2019-ому Головне управління СБУ в Києві та Київській області розслідувало кримінальну провадження за фактом можливого привласнення бюджетних коштів.

У 2019 році Головне управління СБУ в Києві та Київській області розслідувало кримінальне провадження за фактом можливого привласнення бюджетних коштів керівництвом КП “ГІОЦ”. На думку правоохоронців, в скоєнні “розтрат” даного КП “допоміг” його підрядник – ТОВ “Українські бізнес комунікації”. У 2018 році зазначена фірма отримала 58,8 млн гривень на створення диспетчерської для обслуговування житлового фонду Києва та забезпечення безпеки ліфтового обладнання. В СБУ тоді повідомили, що сума закупівлі була штучно збільшена на 21,9 млн гривень. Ці гроші були призначені на розробку модулів до програмного забезпечення, які за фактом вже були готові і навіть використовувалися іншими компаніями.

У вересні 2020 року Віталій Козубський заявив, що всі кримінальні провадження, відкриті проти КП “ГІОЦ” – фікція. За його словами, жодна справа не закінчиться обвинувальним вироком зважаючи на відсутність доказової бази.

Проте, 2 червня 2021 року столична прокуратура спільно з ГУ Державної фіскальної служби в Києві провела обшуки в КП “ГІОЦ” в рамках кримінального провадження, розпочатого за статтею про ухиляння від сплати податків в особливо великих розмірах (ч. 5 ст. 27 ч . 3 ст. 212 КК). Згідно з матеріалами слідства, одна з приватних компаній в період 2019-2020 років надавала телекомунікаційні послуги КП “ГІОЦ”. При цьому вказане підприємство, використовуючи кошти КП в сумі понад 10 млн гривень, нібито, замовляло зазначені послуги в підприємства з ознаками фіктивності.

КП “ГІОЦ” підпорядковане Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА, обов’язки директора якого з 7 вересня 2020 року тимчасово виконує головний спеціаліст з питань персоналу цього департаменту Анна Лисик. Роботу цього департаменту курує заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич.