Ніхто не поцікавився, яким чином об’єкти стратегічного значення для здоров’я народу перейшли в руки невідомих новостворених компаній, прикритих профспілковим рухом

6 вересня 202108:25

Славкурорт. Унікальна здравниця в Україні, аналогів якої не знайти. У санаторіях Слов’янська за час їх існування отримали оздоровлення десятки тисяч чоловік. Сотні пацієнтів з числа засуджених до довічного ув’язнення у візку встали на ноги.

Слов’янський курорт заснований майже дві сотні років тому, в 1827 році. У 1934 році на базі курорту ввели в експлуатацію Інститут відновлення працездатності травматиків, в основі діяльності якого знаходилося поєднання грязелікування з усіма доступними видами фізіотерапії. За часів СРСР Слов’янськ був визнаний бальнеогрязевим курортом всесоюзного значення.

слав

До 2014 року в Славкурорті працювали три санаторії – “Ювілейний”, “Донбас” і “Слов’янський”. Після деокупації міста і звільнення Слов’янська до роботи приступив тільки останній – і то в якості об’єкта стратегічного значення. У стінах санаторію розмістилися численні члени створених наспіх добробатів.

Військові користувалися санаторієм 6 років, породивши суперечку між Міністерством оборони і Укрпрофздоровницею.

Справа в тому, що З 2014 по 2019 рік за споживанням воїнами ЗСУ світла, газу і води накопичилися величезні борги 50 млн грн. Сторони кивають один на одного, вважаючи, що заплатити за санаторій повинен їх візаві. Нюанс в тому, що добровольчі батальйони перші роки не були прикріплені до Міноборони. У плани ж керівництва профспілкових працівників взагалі в принципі не входить утримання санаторіїв, які дісталися їм вітром незалежності в далеких 90-их.

У результаті нещадного експлуатування санаторію не за призначенням і спустошення його унікальної бази “Слов’янський” виявився доведеним до банкрутства. Тут-то і з’ясувалося, що головна проблема унікального санаторію лежить не в площині боргів військових. Справа в тому, що після проголошення незалежності в Україні лікувально-реабілітаційний комплекс перейшов у власність приватного акціонерного товариства “Укрпрофоздоровниця”. Часи були нові, надії великі, а люди вірили в світле майбутнє. Ніхто не поцікавився, яким чином об’єкти стратегічного значення для здоров’я народу перейшли в руки невідомих новостворених компаній, прикритих профспілковим рухом.

І, як рік тому констатувало місцеве видання “Карачун”, “Укрпрофоздоровниця виявилася поганим власником і не вкладала кошти в Славкурорт, тому три основних санаторії “Донбас”, “Ювілейний” і “Слов’янський” в матеріальному оснащенні довгий час перебували на повній самоокупності”.

А восени 2016 року в території Слов’янського курорту і ландшафтного парку вирізали труби теплотраси. Зробилося це за рішення наглядової ради “Укрпрофоздоровниці” від 10.03.2016 року про списання цілого ряду об’єктів – сюди увійшли котельня, і теплопункти, і теплотраса. Демонтаж устаткування проводився з метою мінімізації витрат на опалення.

Таким чином в результаті планомірних систематичних дій “Слов’янський” був приведений в стан банкрутства. Тут і проявилися справжні наміри “власників” – Укрпрофоздоровниці. ПРОДАЖ унікального лікувально-реабілітаційного комплексу в приватні руки. (Як і багатьох інших санаторіїв, назавжди втрачених для народу України через діяльність профспілкової мафії, що продає унікальні лікарні за безцінь комерційним структурам).

“Слов’янський” – єдиний в Україні спеціалізований санаторій для “спинальників”, людей з важким ураженням опорно-рухового апарату. Тут інваліди на візках можуть отримати лікування і реабілітацію. Ефективність вирішення фахівцями санаторію проблем опорно-рухового апарату в санаторії відома далеко за межами України. Відомі випадки, коли люди, роками прикуті до ліжка, після курсу лікування в стінах унікальної оздоровниці встали на ноги і зараз живуть повноцінним життям.

24 березня місцеві жителі провели акцію з вимогою відновити роботу санаторію “Слов’янський”.

акція

Триває і розграбування майна санаторію. За роки нецільового використання санаторію безслідно зникли 300 кондиціонерів 1500 холодильників. 3 вересня голова Донецької обласної організації людей з інвалідністю Надія Поламарчук попросила губернатора Донецької області звернути увагу на чергове розкрадання з приміщень двох важливих насосів. Глава Донецької обласної військово-цивільної адміністрації негайно зателефонував начальнику місцевої поліції і попросив взяти розслідування під особистий контроль.

Надія Поламарчук в той же день звернулася до глави політичної партії “Слуга народу” Олександра Корнієнка з проханням про підтримку парламентарями проєкту Закону №2681 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (щодо окремих питань діяльності професійних спілок). У цьому зверненні люди з інвалідністю Донецької області, Луганської, Одеської вказують: “Укрпрофоздоровниця”, як структурний підрозділ Федерації профспілок України, “догосподарювалася” до того, що весь медичний персонал звільнився, санаторій розграбовано”. Необхідно прийняття закону (Законопроєкт № 2681), згідно з яким санаторій “Слов’янський” може бути повернутий у власність держави, “поки є, що повертати”.

палам

Відзначимо, що і міське, і обласне керівництво готове прийняти оздоровницю в комунальну власність незважаючи на те, що для відновлення повноцінного функціонування хоча б одного санаторію мережі Славкурорт необхідне вливання мільйонів гривень з держбюджету. Але рада співзасновників “Укрпрофоздоровниці” не погоджується його віддати і продовжує збирати борги за комунальні послуги, користування землею, по зарплатам персоналу, перед пенсійним фондом.

Найцікавіше, що термін договору на оренду землі “Укрпрофздравницею” закінчується в 2024 році. З огляду на важке становище, в якому опинився санаторій Слов’янський в результаті повного потурання з боку його “власників”, територія потенційно може повернутися до міської влади. Але, може, саме тому “Укрпрофоздоровниця” намагається терміново продати унікальний лікувально-реабілітаційний комплекс?

За останній рік люди тричі перекривали траси, вимагаючи врятувати санаторій і припинити спроби продажу управителями-профспілкових працівників. Хворіючі душею за унікальний реабілітаційний санаторій жителі Слов’янська намагаються привернути увагу до спроб продати санаторій приватним особам керівництвом Укрпрофздоровниці.

Ще один важливий нюанс. Рік тому президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність створення реабілітаційних центрів для учасників бойових дій. А саме санаторій Слов’янський з його унікальною системою реабілітації важких травм можна було б використовувати для реабілітації військових з АТО/ООС. Зараз воїни змушені проводити реабілітації за кордоном, на перебування яких витрачаються величезні гроші з держбюджету.

Згаданий вище законопроєкт №2681 вже рік лежить в парламенті. Будемо сподіватися, силою громадської думки ситуацію навколо вмираючого “Слов’янського” вдасться зрушити з мертвої точки, і унікальний санаторій буде повернуто державі, а громадяни України з інвалідністю знову знайдуть можливість лікування і повернення до повноцінного життя.