Місія: спасти сквер Крістерова гірка від угруповання Насіковських

6 січня 202213:20

Перша спроба забудовника звести багатоповерхівку на вулиці Вишгородській відбулася 6 років тому, але після протестів мешканців горе-бізнесмени “притихли”.

Уже дволі тривалий час мешканці вулиці Вишгородської та прилеглих вулиць протестують проти відновлення активності забудовника, який хоче звести висотку в зоні відпочинку на вулиці Вишгородська, 47-ж.

Земельна ділянка розташована впритул до Інституту харчових біотехнологій та геноміки на території парку Кристерова гірка, куди люблять приходити кияни.

Протистояння між місцевими жителями та забудовником розпочалося ще наприкінці 2017 року. Тоді, перед Новим роком, було вирубано близько 300-500 дерев на вулиці Вишгородській, 47. Звичайно, це мало всі ознаки підготовчих робіт до зведення чергового ЖК. Не врахував забудовник лише одного: місцеві виступили категорично проти. Утім, оскільки вирубка дерев відбулася перед святами, то лише з середини січня активісти розгорнули активну фазу протистояння. Мешканці Мінського масиву та Пріорки, які люблять гуляти в парковій зоні на вулиці Вишгородській, де розташована Крістерова гірка, мітингували під мерією перед засіданням Київради.

Люди навіть привозили Кличку зрубані дерева, які росли на місці, де горе-забудовники хочуть звести багатоповерхівку сумнівної якості .

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Забудовники та колишні підозрювані в нападі на Тетяну Чорновол Андрій та Олександр Насіковські потрапили в гучну кримінальну справу

Ласий шматок землі за адресою вул.Вишгородська, 47-ж, хотіли “віджати” із часів мера Черновецького. Тоді, влітку 2007-ого Київрада, яка контролювала більшість депутатів мера, проголосувала за надання ТОВ “Київське будівельне підприємство №3” в оренду земельної ділянки площею трохи більше одного гектара за згаданою адресою.

Цільове призначення даної землі – “для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з об’єктами соціально-суспільного призначення”. Також тут мали побудувати підземний паркінг. Оренда землі давалася п’ять років. У 2012 році Київрада відновила договір оренди землі ще на п’ять років, і разом з тим було змінено орендаря – з ТОВ “Київське будівельне підприємство №3” на ТОВ “Будінвест КМ”.

Насіковський

За каденції новообраного мера Кличка, в травні 2017-ого, між мерією та вищевказаною приватною компанією було укладено нову угоду про поновлення дії договору оренди, цього разу аж до 2022 року. І тут виникає логічне запитання: чому забудовник чекав аж із 2007 до 2017 року, щоб розпочати будівництво?

За даними Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, кінцевим бенефіціарним власником ТОВ “Будінвест КМ” є громадянин Ліхтенштейна Фогт Сільвіо. Серед видів діяльності цієї фірми мають місце підготовчі роботи на будівельному майданчику, а також будівництво житлових та нежитлових приміщень. На сайті Департаменту містобудування та архітектури є спеціальний розділ, де можна переглянути інформацію про забудову тієї чи іншої ділянки. За адресою вулиця Вишгородська, 47-ж планується саме будівництво житлового будинку. Однак із дозвільних документів, що вказані на цьому сервісі, є лише повідомлення про початок виконання підготовчих робіт.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: У будь-якій незрозумілій ситуації – став рекламу в Youtube. Як столичний забудовник Насіковський вляпався в кримінальну справу

Варто згадати про петицію, яку створили кияни на захист “Кристерової гірки”. Ця ініціатива набрала понад десять тисяч підписів, які були потрібні для розгляду мером Кличком. Утім, у своїй відповіді киянам мер заявив, що в забудовника фактично все гаразд із документами. Звичайно, Кличко обіцяв всебічно розглянути петицію, але з того часу минуло кілька років, а вимога киян, які підписували петицію, щоб зупинити будівництво біля “Гірки Крістера”, так і залишилося невиконаною.

У грудні 2018 року було зареєстровано проєкт рішення про розірвання договору оренди земельної ділянки на вулиці Вишгородській, 47-ж. У проєкті документа вказувалося, що орендар порушує умови договору, адже використовує земельну ділянку засобами, що суперечать екологічним вимогам.

Варто наголосити, що орендар протягом багатьох років не платив орендної плати. У зв’язку з цим пропонувалося розірвати договір оренди та надати цій земельній ділянці статус парку. У пояснювальній записці було зазначено, що депутати, які розробляли документ, діяли на підставі прохання місцевих жителів захистити їх від забудовника, а також на підставі електронної петиції з вимогою зупинити вирубку парку “Гірка Крістера”.

Насиковский

Крім того, як виявилося, під час вирубки близько 300-500 дерев забудовник знищив майже три десятки дерев, які були поза орендованою ділянкою. Забудовник також зрубав два дуби, які мали особливу екологічну цінність і чіпати їх ніхто взагалі не мав права. Все це вилилося у проєкт рішення про розірвання договору оренди земельної ділянки на вулиці Вишгородській, 47-ж. Цей проєкт документу перебуває на розгляді різноманітних комісій Київради. І досі проєкт документу розглядала постійна комісія з питань містобудування, архітектури та землекористування, яку очолює депутат від промерської фракції Олександр Міщенко.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: ЖК “А 136”: Кримінальна драма братів Насіковських

Отже, міська влада не надто горить бажанням вирішувати ситуацію на користь місцевих жителів, які просять не забудовувати чергову зелену зону, натомість охоче йде на поступки “бізнесменам”. Водночас місцеві жителі змушені будь-якими методами привертати увагу чиновників до проблеми – наприклад, вже згаданим перекриттям дорожнього руху. Не слід також забувати, що навколо вулиці Вишгородської і так продовжується забудова. Поряд уже зведено величезний житловий комплекс між вулицями Западинською та Осиповською. Окрім цього зараз зводять житлові висотки на вулиці Бережанській, і це дозволила саме більшість Кличка в Київраді. Вулиця Вишгородська вранці майже постійно стоїть у заторах через надмірну кількість автомобілів місцевих, які живуть у навколишніх будинках. До того ж добудовується цілий житловий комплекс на вулиці Кондратюка та Калнишевського. А отже, навантаження на існуючу інфраструктуру в цьому районі є надмірним.

2 вересня 2021 року забудовнику вдалось через Північний апеляційний господарський суд повернути собі право оренди на ту земельну ділянку, яку громада впродовж тривалого часу не дозволяла забетонувати.

Хоча ще є невеликий шанс відстояти права громади в Касаційному господарському суді, де зараз розглядається справа, кияни вирішили діяти на випередження.

Оскільки до кінця оренди ділянки залишилось півроку, активісти звернулися до депутатів Київради, щоб прийняти рішення про відмову в поновленні договору оренди.

На звернення відгукнулись депутати Костянтин Богатов, Євгенія Кулеба, Аліна Михайлова і Ярина Ар’єва. Вони допомогли розробити проєкт і в процесі підготовки тісно співпрацювали з громадським правозахисником.

У результаті було розроблено рішення за номером 4089, з яким можна ознайомитись за посиланням.