Кому належить видобуток газу в Україні

25 липня 202115:45

Топ приватних газових груп, які конкурують із державними структурами.

Видобуток газу в Україні переживає період змін, які можуть призвести до росту загальних показників, посилення ролі видобутку приватними компаніями та часткової приватизації державної компанії “Укргазвидобування”. Проте, держкомпанія ризикує програти конкуренцію приватним гравцям та залишитися на тому ж рівні видобутку, який зафіксований у період 2015–2018 років.

Сьогодні на газовидобувному ринку працює понад 40 активних структур. Але про конкуренцію можна говорити лише між п’ятьма найбільшими групами, які володіють газовидобувними підприємствами та об’єднують від двох до семи компаній. Вони пройшли багато непростих етапів становлення, юридичні та корпоративні суперечки, рейдерські захоплення.

“Укргазвидобування” є лідером газовидобутку в Україні: всередньому на неї припадає 14,6 млрд куб. м видобутого газу на рік із 19,9 млрд куб. м загальноукраїнського обсягу. Вже традиційне джерело приросту – використання дотискувальних компресорних станцій і технології гідророзриву.

Ще в 2017 році “Укргазвидобування” провела тендери з розподілу 13 млрд грн на розвідувальне буріння. Переможцями в основному стали іноземні компанії – Exalo Drilling S.A. (Польща, PGNIG), Crosco Integrated Drilling & Well Services Ltd (Хорватія), Xinjiang Beiken Energy Engineering Co. (Китай), “Білоруснєфть”, Tacrom Services (Румунія).

“Укргазвидобування” інвестувала ці кошти в збільшення видобутку газу: з 14,5 млрд куб. м у 2015 і 2016 роках до 15,2 млрд куб. м – у 2017 році, 16,5 млрд куб. м – у 2018-му, 18,3 млрд куб. м – у 2019-му, 20,1 млрд куб. м – у 2020 році. А вже з 13 млрд грн можна прогнозувати об’єктивну “втрату” від 4 до 5 млрд грн, оскільки від 40 до 60% розвідувальних свердловин будуть безперспективними. Отже, очікувати швидкого зростання видобутку не варто.

Українські газовидобувні компанії активно лобіюють зменшення рентних платежів. Вже для нових свердловин ренту на видобуток природного газу знижено до 12% (для свердловин глибиною до 5 км) і до 6% (для свердловин глибше 5 км). Ці показники будуть закріплені до 2023 року. Зараз ставки ренти на видобуток природного газу становлять 29 і 14% відповідно, а на видобуток газового конденсату майже удвічі вищі: 21 і 49%.

Протягом останніх п’яти років газовидобуток приватних компаній показує постійне зростання. Якщо до 2013 року вони видобували 2 млрд куб. м газу, то вже у 2016-му вдвічі більше – 4,086 млрд куб. м. Лише за 2016 рік зростання становило 222,9 млн куб. м.

Попри складний період минулих років можна сказати, що політики та бізнес України нарешті усвідомили необхідність нарощувати вітчизняний газовидобуток. І якщо державна компанія “Укргазвидобування” лише почала процес вкладання інвестицій, то групи приватних компаній поступово виходять на оптимальний рівень видобутку.

Показники кожної з п’яти найбільших промислових груп:

“Нафтогазвидобування” Ріната Ахметова є лідером ринку зі щорічним видобутком: 1,6 млрд куб. м. Частка ринку (серед приватних компаній): 40%. Доведені запаси: 25 млрд куб. м

Burisma – газовий кооператив представника втікача злочинця Віктора Януковича. Рік початку розвідки і видобутку: кінець 1990-х – початок 2000-х. Рік юридичного оформлення: 2002р. Рік оформлення в газову групу: 2012–2013. Щорічний видобуток: 1 млрд куб. м. Частка ринку (серед приватних компаній): 25%. Частка ринку (по Україні): 5%.
Інвестиції (2014–2016): 5 млрд грн.

Група Burisma формально належить Миколі Злочевському, який за експрезидента Віктора Януковича обіймав посаду міністра екології та природних ресурсів і входив до складу РНБО.

Burisma стверджує про початок своєї історії у 2002 році, але її активна діяльність із видобутку газу припадає на 2004-й рік. Саме тоді компанії “Еско-північ” і “Парі”, які пізніше ввійшли до групи Burisma, розпочали свою роботу. Їхнім розвитком займався народний депутат Микола Лісін, який трагічно загинув у автокатастрофі у 2011 році. Саме його, а вже потім – Миколу Злочевського можна вважати родоначальником групи Burisma.

У 2010-му році підприємства Burisma видобували 104 млн куб. м, а в 2016-му – 1 млрд куб. м газу.

Моментом, який об’єднує компанію “Нафтогазвидобування” та Burisma, є їхнє спільне політичне походження. Колишній мажоритарний власник “Нафтогазвидобування” Нестор Шуфрич, і власники компаній Burisma Микола Лісін і Микола Злочевський раніше входили до політичної партії СДПУ, яку очолював Віктор Медведчук.

Злиття групи Burisma в сучасному вигляді відбулося протягом 2011–2013 років. Як результат на сьогодні Burisma складається із чотирьох компаній, які становлять основу газовидобутку: “Енерго-сервісна компанія “Еско-Північ”, “Парі”, “Перша українська газонафтова компанія” та “Алдеа”.

У 2017 році Burisma продовжувала нарощувати активи і придбала компанію Diloretio Holdings, яка володіє трьома компаніями: “Системойлінженірінг”, “Нафтогазпромислова геологія” і “Технокомсервіс”, які ведуть роботи на ділянках у Харківській і Полтавській областях. Також Burisma оформила контроль над компанією “Надрагазвидобування”, яка має спецдозвіл на розробку Шевської площі у Дніпропетровській області. У 2016 році Burisma викупила контрольний пакет компанії “Куб-газ”, яка забезпечує щорічний видобуток на рівні 170 млн куб. м. Загалом компаніям Burisma належить 25 спецдозволів на видобуток газу і нафти.

Burisma досі не може змінити ставлення до себе з боку ЗМІ, які часто сприймають групу як своєрідний «газовий кооператив» колишнього оточення екс-президента Януковича. Не рятує ситуацію і те, що до ради директорів Burisma запросили відомих та знаних представників політичного сектора: екс-президента Польщі Олександра Кваснєвського, сина віце-президента США Джозефа Байдена, адвоката національної юридичної фірми Boies, Schiller & Flexner LLP (Нью-Йорк, США) Хантера Байдена, інвестиційного банкіра Алана Аптера, колишнього керівника Антитерористичного центру ЦРУ Джозефа Кофера Блека.

“Укрнафтобуріння” Ігоря Коломойського оформлена в газову групу: 2016–2017рр. Щорічний видобуток: 0,37 млрд куб. м. Доведені запаси: 15 млрд куб. м газу

Компанія “Укрнафтобуріння” і “Полтавська газонафтова компанія” разом формують газову групу, яку контролює колишній власник ПриватБанку Ігор Коломойський. Після витіснення Коломойського із компанії “Укрнафта” саме ці дві компанії становитимуть основу газового бізнесу рештків групи “Приват”.

“Укрнафтобуріння” посідає третє місце за видобутком газу серед приватних компаній: її показник складає 374 млн куб. м.

 

“Гео Альянс” Віктора Пінчука почала розвідку і видобуток на початку 2000 рр. Рік юридичного оформлення: 2002 р. Рік оформлення в газову групу: 2008–2009. Щорічний видобуток: 0,26 млрд куб. м. Частка ринку (серед приватних компаній): 6,5%. Частка ринку (по Україні): 1,3%.

“Смарт-енерджі” Вадима Новинського почала розвідку і видобуток у середині 1990-х. Рік юридичного оформлення: 1996–1998. Рік оформлення в газову групу: 2010–2011. Щорічний видобуток: 0,19 млрд куб. м. Частка ринку (серед приватних компаній): 4,75%. Частка ринку (по Україні): 0,9%. Інвестиції (2014–2016): 0,9 млрд грн. Доведені запаси: 8 млрд куб. м газу.

Компанії Вадима Новинського мають чотири спецдозволи на видобуток газу. Два з них належать англійській Regal Petroleum, акціями якої торгують на Лондонській фондовій біржі. Ще по одному – компанії “Укргазвидобуток” та “Пром-Енерго Продукт”.

Усі 5 газових груп видобувають у рік близько 3,5 млрд куб. м із понад 4 млрд загального видобутку природного газу приватними компаніями, або 85%. Прогнози свідчать, що концентрація на ринку лише зростатиме. А найближчі роки ця п’ятірка видобуватиме до 95% усього обсягу газу в країні. Тому саме ці групи будуть далі поглинати дрібніших гравців, або залучати великі світові компанії, які захочуть інвестувати у газовидобуток України.