Голова Ради НБУ про ситуацію в економіці та на фінансових ринках

7 вересня 202114:16

У вересні відновилася чиста пропозиція іноземної валюти.

Про це пише “Фактор” із посиланням на Голову Ради НБУ Богдана Данилишина.

Економічна ситуація

Баланс очікувань промислових підприємств щодо зміни обсягу виробництва промислової продукції у наступні три місяці залишався позитивним на рівні попереднього місяця. Найбільш суттєво, порівняно із попереднім опитуванням Держстату, покращилися очікування підприємств фармацевтичної галузі, у виробництві автотранспортних засобів та постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. Натомість дещо погіршилися очікування у галузях добувної промисловості, виробництві гумових, пластмасових та іншої неметалевої продукції, а також у галузях житлово-комунального обслуговування (послуги водопостачання, каналізації та поводження з відходами).

Обсяг виробленої будівельної продукції у січні-липні 2021 року залишався на рівні відповідного періоду минулого року; у липні – зменшився порівняно з червнем на 7,4% (сезонно скориговано) та зріс на 0,5% порівняно із липнем 2020 року. Частка нового будівництва знизилася порівняно з минулим роком з 40,7% до 35,6%, тоді як ремонту (поточного та капітального) – збільшилася з 32,2% до 36,5%. Левову частку у загальному обсязі виробленої підприємствами України будівельної продукції у січні-липні 2021р. (на суму 97,4 млрд. гривень), як і минулого року, займали інженерні споруди (53,9%, у тому числі транспортні споруди – 25,9%) та будівлі (46,1%, з них житлові – 20,3%, нежитлові – 25,8%).

Бюджетна сфера

За оперативними даними Держказначейства виконання загального фонду державного бюджету за доходами у серпні становило 102,0%, що стало результатом перевиконання планових показників податкових та митних надходжень (на 3,1% та 0,4% відповідно). З урахуванням більших від планових власних надходжень бюджетних установ, що обліковуються за спеціальним фондом, виконання державного бюджету за доходами в цілому у серпні становило 108,7% від планового значення (+11,4 млрд. гривень).

За січень-серпень 2021 року до державного бюджету надійшло 700 млрд. гривень, що становить 106,3% від планового значення на цей період (+48,7 млрд. гривень) головним чином завдяки понадплановим надходженням платежів, що адмініструються податковою та митною службами (перевиконання відповідних індикативних показників надходжень за вісім місяців 2021 року становило 4,7% або 29,3 млрд. гривень).

Водночас видатки за загальним фондом державного бюджету за січень-серпень 2021 року становили 717,1 млрд. гривень або 91,6% від розпису звітного періоду. В результаті цього загальний фонд державного бюджету за січень-серпень поточного року було виконано з дефіцитом у розмірі 13,3 млрд. гривень, при розписі загального фонду звітного періоду у сумі 110,3 млрд. гривень.

Одним із факторів, які визначали недотримання планових показників дефіциту державного бюджету, стало невиконання планового обсягу державних запозичень. Так, фактичні державні запозичення до загального фонду державного бюджету за січень-серпень 2021 року становили 302,1 млрд грн або 72,4% від запланованих на цей період. Зокрема, від розміщення ОВДП на фінансування державного бюджету залучено 240,1 млрд. гривень, у тому числі в іноземній валюті 63,5 млрд. гривень (1,8 млрд. доларів США та 418,1 млн. євро); із зовнішніх джерел залучено 60,2 млрд. гривень (в еквіваленті).
Гривневі державні запозичення у серпні становили лише 5,3 млрд. гривень, що становить лише чверть від планових платежів з обслуговування та погашення внутрішнього боргу за місяць та є найменшим обсягом державних запозичень на внутрішньому ринку з квітня 2020 року. Середньозважена вартість державних запозичень у гривні на первинному ринку у серпні становила 11,32%, що відповідає середньозваженій ставці запозичень з початку 2021 року.

Валютний ринок

Співвідношення попиту та пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків на міжбанківському ринку упродовж минулого тижня було близьким до збалансованого (із переважанням пропозиції у сегменті операцій спот та попиту у сегменті форвард). Чиста купівля Національним банком іноземної валюти за минулий тиждень становила 152 млн. доларів США, з початку року – 1,3 млрд. доларів США. В результаті здійснення Урядом виплат за зовнішніми запозиченнями обсяг міжнародних резервів НБУ скоротився до 30,4 млрд. доларів США.

За операціями фізичних осіб з готівковою та безготівковою іноземною валютою у вересні відновилася чиста пропозиція іноземної валюти (тоді як у серпні населення створювало чистий попит на іноземну валюту). Чистий продаж фізичними особами іноземної валюти з початку місяця становив 30 млн. доларів США.

Фінансовий сектор

Обсяг ліквідності в банках за минулий тиждень суттєво не змінився (на коррахунках та у депозитних сертифікатах зберігається 178 млрд. гривень) та залишається вищим за нормативні значення. Різноспрямований вплив на ліквідність банківської системи здійснювали операції з акумулювання коштів на ЄКР та скорочення обсягу готівки у позабанківському обігу. Національним банком шляхом проведення тендеру з підтримання ліквідності банків було надано кредитів рефінансування банкам на загальну суму 535 млн. гривень за ставкою 9%.

Обсяг кредитів, наданих за державною програмою “Доступні кредити 5-7-9%” перевищив 60 млрд. гривень (+0,9 млрд. гривень за тиждень), у тому числі 21 млрд. гривень – на рефінансування існуючої заборгованості, 32,2 млрд. гривень – на антикризову підтримку оборотних коштів, 7,2 млрд. гривень – на інвестиційні цілі.