Функції санепідемслужби повинні передати Держпродспоживслужбі. Не можна двом господиням на одній кухні бути

16 жовтня 202013:36

Держпродспоживслужба – бути чи не бути?

Про це в інтерв’ю виданню “Латифундист” розповів Геннадій Супіханов.

“Конфлікт навколо перетягування функцій Держпродспоживслужби в частині контролю за санепідемслужбою між Міністерством охорони здоров’я і МЕРТ стався саме через не до кінця певний юридичний статус повноважень Держпродспоживслужби в цьому питанні. Я вже розповідав раніше вам, що незавершене формування ДПССУ заклало основи для цього: частину функцій СЕС передали службі, а інша зависла по дорозі в процесі передачі від МОЗ. Користуючись таким станом речей, МОЗ намагається тягнути “ковдру” на себе. Щоб знову не наступити на ці граблі, потрібно якомога швидше прийняти нову редакцію закону “Про санепідемблагополуччя населення”, який чітко розділить функціонал СЕС між Міністерством охорони здоров’я та Держпродспоживслужбою.

МОЗ намагався протягнути цю тему через Кабмін під соусом боротьби з поширенням COVID в Україні. На мій погляд, це неправильно. Вони взялися не за свою справу. Саме новий глава Держпродспоживслужби повинен сформувати позицію служби в цьому питанні, представляти і захищати її перед Кабінетом Міністрів і Міністерством охорони здоров’я. Він повинен стати модератором цього процесу. Тут є кілька варіантів розвитку подій. Перший – якщо Кабмін хоче, щоб Держпродспоживслужба сконцентрувала в своїх руках всю відповідальність за санітарно-епідеміологічний стан в контексті боротьби з ковідом, будь ласка, приймаємо для цього в парламенті нову редакцію закону “Про санепідемблагополуччя населення” та формуємо всю нормативку для нього. Другий – якщо хочуть віддати ці повноваження Міністерству охорони здоров’я, аналогічно: виписуємо цю позицію в законі, формуємо до нього нормативку і виконуємо.

Я прихильник того, щоб функції санепідемслужби максимально передали Держпродспоживслужбі. Не можна двом господиням на одній кухні бути. У будь-якому випадку – завершення формування СЕС має відбутися зважено і без різких необдуманих кроків, тому що на кону міжнародна торгівля, зокрема, з ЄС.

До речі, всі чомусь забули, що вже 4 роки в Україні не випускається жоден санепідеміолог. Хто завтра буде виходити на вулицю від СЕС? Потрібно відновити держзамовлення цих фахівців.

Назріло також питання про те, що робити з підпорядкуванням Держпродспоживслужби: залишити під МЕРТ, віддати МОЗ або підпорядковувати її безпосередньо Кабміну? Я виступаю за підпорядкування Держпродспоживслужби безпосередньо прем’єру. Це дозволить доносити позицію ДПССУ точніше і значно оперативніше безпосередньо керівнику уряду, а також підвищить ефективність і результативність роботи служби в цілому”, – зазначив Геннадій Супіханов.

– Як вважаєте, чи можна вже ставити крапку на зазіханнях МОЗ на повноваження Держпродспоживслужби?

“Насправді це була лише перша спроба, яка провалилася. Зараз ми бачимо другу – більш витончену: народний депутат від “Слуги народу” Михайло Радуцький зареєстрував законопроєкт №4142 “Про систему суспільного здоров’я”. За прозорими формулюваннями цього законопроєкту – банальна спроба забрати частину функцій Держпродспоживслужби і через супровідну до цього документу нормативку передати їх все тому ж МОЗ через новостворений орган – Координаційну раду з питань громадського здоров’я. У разі прийняття закону №4142 рада буде виступати постійним консультативно-дорадчим органом Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ)”, – роз’яснив Супіханов.

– До речі, крім конфліктної ситуації з функцією СЕС, що б Ви ще додали або прибрали з функціоналу служби?

“Я б додав функцію контролю за складами і елеваторами. Раніше її виконувала сільськогосподарська інспекція. Зараз вона загубилася в процесі державних реформ. Саме час це виправити, щоб завершити тему формування Держпродспоживслужби, яка виникла після заяви МОЗ”, – резюмував Геннадій Супіханов.