Данилишин про фінансовий сектор та кредитування

13 серпня 202112:39

Регулятивний капітал банків станом на 1 серпня 2021 збільшився до 196,3 млрд. гривень (+4,7 млрд. гривень за місяць), що є його найбільшим значенням з початку 2014 року.

Адекватність регулятивного та основного капіталів банківської системи в цілому також зросла – до 21,7% та 15,7% відповідно, що понад як удвічі перевищує нормативні рівні відповідних показників (10% та 7%). Банківська система також продовжує із запасом виконувати нормативи ліквідності та кредитних ризиків.

Чистий внутрішній кредит банківської системи у липні скоротився на 1,4% за рахунок скорочення вкладень банків у державні цінні папери (-3,3%). При цьому, обсяг наданих банками кредитів в економіку залишався у липні практично незмінним порівняно із червнем (+0,1%), зважаючи на те, що збільшення гривневих кредитів (+1,5% або +10 млрд. гривень) компенсувалося скороченням валютного кредитування (-2,7% або -8,5 млрд. гривень в еквіваленті).

Це, в свою чергу, обумовило продовження тенденції до зниження рівня доларизації банківських кредитів (на 1 в. п. за місяць – з 32% до 31%).

З огляду на підвищення облікової ставки НБУ вартість нових гривневих кредитів для бізнесу за місяць збільшилася на 0,3 в. п. (до 9,3%), тоді як вартість фондування банків через значний обсяг ліквідності практично не змінилася: процентна ставка за гривневими депозитами корпоративних суб’єктів зросла на 0,1 в. п. (до 4,1%), за гривневими депозитами домашніх господарств – залишалася незмінною на рівні 7,0%.

Гривневі корпоративні кредити у липні збільшилися на 7 млрд. гривень (+1,5% за місяць), натомість валютні кредити підприємствам – навпаки – скоротилися на 7,5 млрд. гривень в еквіваленті, тим самим залишаючи практично незмінним загальний обсяг кредитних ресурсів в економіці. При цьому, ключову роль у підтримці гривневого кредитування продовжують відігравати державні програми підтримки кредитування. За минулий тиждень за державною програмою “Доступні кредити 5-7-9%” банками було видано 385 кредитів на загальну суму 909,4 млн. гривень, з яких левову частку (майже 700 млн. гривень) було спрямовано на антикризову підтримку оборотних коштів підприємств. Загалом, за час дії відповідної програми укладено понад 21,5 тис. кредитних угод, що дозволило зберегти понад 172 тис. та створити майже 20 тисяч нових робочих місць.