Данилишин про бюджетну сферу та запозичення

9 серпня 202115:23

За оперативними даними Держказначейства виконання загального фонду державного бюджету за доходами у липні становило 102,2%, що стало результатом перевиконання планових показників податкових та митних надходжень (на 4,2% та 0,5% відповідно).

Про це пише “Фактор” із посиланням на Голову Ради Національного банку України Богадана Данилишина.

З урахуванням більших від планових власних надходжень бюджетних установ, що обліковуються за спеціальним фондом, виконання державного бюджету за доходами в цілому у липні становило 106,9% від планового значення (+5,9 млрд. гривень).

“За січень-липень 2021 року виконання державного бюджету за доходами становило 107,0% (+44,6 млрд. гривень) головним чином завдяки понадплановим надходженням платежів, що контролюються податковою та митною службами (перевиконання відповідних індикативних показників надходжень за сім місяців 2021 року становило 5,2% або 26,8 млрд. гривень)”, – констатує Данилишин.

Водночас видатки за загальним фондом державного бюджету за січень-липень 2021 року становили 634,5 млрд. гривень або 92,3% від розпису звітного періоду. В результаті цього загальний фонд державного бюджету за січень-липень поточного року було виконано з дефіцитом у розмірі 50,2 млрд. гривень, при розписі загального фонду звітного періоду у сумі 132,4 млрд. гривень.

“Одним із факторів, які визначали недотримання планових показників дефіциту державного бюджету, стало невиконання планового обсягу державних запозичень. Так, фактичні державні запозичення до загального фонду державного бюджету за січень-липень 2021 року становили 296,7 млрд грн або 74,7% від запланованих на цей період. Зокрема, від розміщення ОВДП на фінансування державного бюджету залучено 235,0 млрд. гривень, у тому числі в іноземній валюті 63,5 млрд. гривень (1,8 млрд. доларів США та 418,1 млн. євро); із зовнішніх джерел залучено 59,9 млрд. гривень (в еквіваленті)”, – зазначає голова Ради НБУ.

При цьому, гривневі державні запозичення у липні становили лише 20,1 млрд. гривень, що майже удвічі менше від планових платежів з обслуговування та погашення внутрішнього боргу за відповідний місяць. Натомість середньозважена вартість державних запозичень у гривні на первинному ринку у липні становила 11,66%, що є 20-місячним максимумом вартості первинних розміщень.

“Низькі обсяги розміщень ОВДП на внутрішньому ринку обумовили продовження скорочення загального обсягу ОВДП в обігу, яке за тиждень становило 7,9 млрд. гривень. Найбільше скоротили вкладення в ОВДП банки (-5,6 млрд. гривень) та нерезиденти (-2,1 млрд. гривень). Натомість зріс обсяг ОВДП у власності юридичних та фізичних осіб (разом майже на 1 млрд. гривень). Відсутність активних операцій Національного банку з державними цінними паперами обумовила подальше скорочення ОВДП у його портфелі – на 1,2 млрд. гривень за тиждень та на 8,5 млрд. гривень з початку року”, – резюмує Богдан Данилишин.