Будівельна експертиза з Віктором Лещинським (Відео)

10 жовтня 202014:18

У програмі “Експертний висновок” з Юрієм Івановим: про якість проведення будівельної експертизи та на що вона впливає.

Віктор Лещинський – академік Академії будівництва України, Інженерної академії, голова групи компаній Win Experts, Президент Національного експертно-будівельного альянсу України та один із найвпливовіших людей в будівельній галузі країни.

Як відрізнити дилетантів від професіоналів у будівельній експертизі?

Є постійні, системні клієнти, які розуміють, що експертиза – дуже важливий етап у завершенні проєктування. Такі замовники вже роками працюють із серйозними експертними організаціями, які зарекомендували себе на ринку, мають великий штат, програмне забезпечення, авторитет та багато закритих об’єктів, які вже побудовані та введені в експлуатацію. Як знак якості тієї організації, яка видає експертні висновки. У більшості випадків замовник, якщо це державний орган, він постійно біжить у високому темпі, і залишає тільки етап “освоєння коштів”. Кошти не треба освоювати, адже це інструмент для реалізації конкретного плану.

Зараз у тому числі нашим партнерам надходять дзвінки про те, що в деяких обласних центрах роблять онлайн-експертизи лише по пояснювальним запискам до проєкту, а при повній оплаті на рахунок висилають дані експертизи за два дні. Я впевнений, що ця вакханалія припиниться до Нового року, такі “експертні організації” будуть закриті. І не лише закриті, а притягнуті до відповідальності. У таких висновках стоять певні печатки та підписи виконавців. Часто ті виконавці взагалі не бачили проєктної документації. Тобто, є нормативне регулювання, як розгляду, так і термінів розгляду самої проєктної документації в експертних організаціях. Інколи, за дуже великим бажанням, експертизу можна провести в більш короткий термін ніж регламентовано.

Це залежить від величини об’єкту?

Залежить від об’єму проєктної документації, а також від плідної співпраці з проєктною організацією, яка його створювала.

Як формується цінова політика будівельної експертизи?

Вона елементарно вираховується відповідно до державних стандартів. Багато проєктантів вже вміють елементарно вираховувати вартість експертизи. На мою думку – це дуже не великі суми коштів. Відповідно до професійної якості експертів і в зв’язку з тим, що постійно якісь коригування йдуть, то моя пропозиція профільному міністерству – перейти на ринкові відносини, як з проєктантами так і з архітекторами, бо вже необхідно змінювати діючі підходи. Міністерству необхідно переглянути додаток стандарту та піднять від 1300 гривень лидонодня до 1800 гривень. У зв’язку з тим, що проєктування – це дуже важливий етап у будівництві. В нас зараз дуже недосконала процедура закупівель, особливо державних. Держава відсторонилася від деяких моментів і те, що відбувається в державних закупівлях – це реальний хаос. По-перше, проєктувальники знижують свою ціну подекуди в 3-4 рази. Це необгрунтоване заниження, адже державний стандарт говорить про те, що є вартість, яка вираховується за коефіцієнтом програми. Тому демпінг повинен бути реальним. А коли заходить на державну закупівлю організація або фізична особа-підприємець і демпінгує в багато разів – держава доходить до класичного маразму зі зниження торгів від 50 тися гривень.

Експертиза великих державних об’єктів, особливо це стосується доріг і інших крупних об’єктів, які задіяні, що в програмі “Велике будівництво”, не дуже велике, але велике, можу сказати наступне: державні закупівлі створили повний хаос. Зараз інколи виграє експертна організація, яка в своєму складі не має профільного експерта і таким чином відбувається моральне насильство над нашою експертною сферою…

Це йде лобіювання інтересів і воно є в кожній сфері…

Легкий маразм у галузі. Проєктна документація знижена в 3-4 рази. Потім цей проєктний мотлох попадає в експертну організацію, яка буде його експертувати в 20 разів нижче від ДСТУ. У подальшому ми отримуємо: відмову від державних органів на видачу дозволів, неякісний процес організації будівництва на об’єкті, проблеми з реалізацією такого об’єкту.

Це веде до новго коригування об’єкту за окремі кошти. Кожне коригування підлягає переекспертизі.

Ми отримали хаос, який дає не лише поштовх для економії державних коштів, ми отримуємо неякісний продукт у державній сфері, який у подальшому через кілька років, буде дуже затребувана наша функція, яку вже кілька років активно просуває компанія “СПЕКТР” – це перевірка фактично виконаних робіт, досудова експертиза об’єктів особливо державного напрямку.

Можу сказати наступне, якщо ви хочете спати спокійно, будуючи, особливо державний об’єкт, звертайтеся до професійної експертизи. Якщо ви хочете якісний проєкт, вибирайте ту організацію, яка не лише може знизити ціну, а має високу кваліфікацію.

З якими відомими замониками вам доводилося працювати?

За вже 4-ий рік плідної роботи на ринку будівельної експертизи, я не можу сказати з ким ми не працюємо. Знакові об’єкти – це будинок Уряду, об’єкти Служби безпеки, Міноборони, Міносвіти, обласні державні адміністрації, гідроелектростанції, електричні станції…