Буде більше хвороб та колапс екосистем: В ООН розповіли, що чекає світ через 30 років

24 червня 202120:02

Тривале потепління навіть вище 1,5 градуса за Цельсієм може призвести до “прогресивно серйозних, століттями і, в деяких випадках, незворотних наслідків”. Деякі організми не зможуть адаптуватися – як, наприклад, коралові рифи.

Через 30 років через зміну клімату у світі буде більше хвороб та колапс екосистем. Про це йдеться у звіті Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC) при ООН.

Зазначається, що зміна клімату докорінно змінить життя на Землі в найближчі 30 років, навіть якщо люди зможуть зменшити викиди парникових газів, що викликають потепління планети.

“Вимирання видів, більш широке поширення хвороб, нестерпна спека, колапс екосистем, міста, яким загрожує підвищення рівня моря – ці та інші руйнівні кліматичні впливу прискорюються і неминуче стануть болісно очевидними до того, як дитині, народженій сьогодні, виповниться 30 років”, – йдеться в повідомленні.

У звіті зазначається, що клімат змінюється вже за потепління на 1,1 градуса за Цельсієм. Тривале потепління навіть вище 1,5 градуса за Цельсієм може призвести до “прогресивно серйозних, століттями і, в деяких випадках, незворотних наслідків”. Деякі організми не зможуть адаптуватися – як, наприклад, коралові рифи. Судячи з поточних тенденцій, у найкращому разі світ наближається до 3 градусів Цельсія.

Світ повинен визнати цю реальність і підготуватися до атаки, адже поточний рівень адаптації буде недостатнім для реагування на майбутні кліматичні ризики. До 2050 року з великою ймовірністю зіштовхнуться з хронічним голодом ще десятки млн людей, а ще 130 млн можуть опинитися в крайній бідності протягом десятиліття, якщо нерівність поглиблюватиметься.

У 2050 році в прибережних містах, що знаходяться на “передовій” кліматичної кризи, сотні млн людей опиняться під загрозою повеней і все більш частих штормовів, які стануть ще небезпечнішими через підвищення рівня моря. Ще близько 350 млн людей, що живуть в міських районах, зіткнуться з нестачею води через сильну посуху при потеплінні на 1,5 градуса Цельсія – або 410 млн при 2 градусах Цельсія. Ці додаткові півградуса також означають, що ще 420 млн осіб зазнають екстремальних і потенційно небезпечних теплових хвиль.

Недавні дослідження показали, що потепління на 2 градуси за Цельсієм може підштовхнути танення крижаних щитів на вершині Гренландії і Західної Антарктики – при наявності криги, достатньої для підйому океанів на 13 метрів – за точку неповернення. Інші переломні моменти можуть призвести до трансформації басейну Амазонки з тропічних лісів в савану та вічної мерзлоти Сибіру, що сприятиме подальшому потеплінню. У найближчому майбутньому деякі регіони – східна Бразилія, Південно-Східна Азія, Середземномор’я, центральний Китай – і берегові лінії майже всюди можуть постраждати відразу від декількох кліматичних лих: посухи, хвиль тепла, циклонів, лісових пожеж, повеней.