Зі школи в Камеруні викрали 79 дітей: Уряд звинувачує сепаратистів англомовного регіону країни

6 листопада 201818:02

У Камеруні викрадені 79 дітей, а також директор, учитель і водій школи-інтернату при церкві.

Напад стався в ніч на 5 листопада в селі поруч з містом Баменда на заході країни. Озброєні люди вивели дітей зі спальних приміщень і відвезли частину з них в невідомому напрямку. Один з тих, хто врятувався розповів, що деяких дітей побили.

Баменда – адміністративний центр регіону в Камеруні, де переважно проживає англомовна меншість. До Першої світової війни Камерун був колонією Німеччини, в 1916 році його окупували Франція і Великобританія. Незабаром вони отримали мандат Ліги Націй на управління країною, британцям дісталася західна її частина. Після проголошення незалежності французького Камеруну в 1960 році одна частина британської підмандатної території приєдналася до нього, інша відійшла сусідній Нігерії.

Англомовна меншість – приблизно 20% населення Камеруну – скаржиться на дискримінацію. Невдоволення, зокрема, викликає те, що центральний уряд країни надсилає в західний регіон суддів і шкільних вчителів, які погано говорять англійською.

У 2016 році протести були спровоковані тим, що новий закон, прийнятий в Камеруні, при публікації не був переведений з французької на англійську – хоча обидві ці мови вважаються в країні офіційними.

У районах з переважно англомовним населенням діють озброєні сепаратистські угруповання. У 2016 році сепаратисти проголосили створення незалежної республіки амбазон і сформували перехідний уряд у вигнанні. Це призвело до загострення конфлікту: на заході Камеруну пройшли масові демонстрації та збройні сутички з урядовими військами, які привели до численних жертв. За останній рік на заході Камеруну були вбиті сотні людей.

Саме сепаратистів камерунська влада звинувачує у викраденні дітей і співробітників школи. У соцмережах було опубліковано відео, на якому люди, які називають себе бійцями одного з сепаратистських угрупувань, змушують дітей на камеру називати свої імена і імена батьків. Діти кажуть, що були викрадені і що вони не знають, де знаходяться. Батьки деяких з викрадених школярів підтвердили, що на записі – їхні діти.

Найбільше сепаратистське угрупування на заході Камеруну – Сили оборони Амбазон – оголосило про непричетність до викрадення. Один з її лідерів заявив, що бойовики угрупування ніколи не захоплюють заручників. У пресвітеріанській церкві Камеруну розповіли, що викрадачі не вимагають викупу і висувають тільки одну умова звільнення дітей – на заході Камеруну повинні бути закриті всі школи. Більшість з них і без того вже давно не працюють: прихильники сепаратистських рухів влаштовують в школах підпали і загрожують співробітникам, домагаючись того, щоб дітей не вчили франкомовні викладачі.

Викрадення дітей і співробітників школи відбулося напередодні чергового вступу на посаду президента Камеруну – 85-річного Поля Бійя, який керує країною з 1982 року, на початку жовтня 2018-го його обрали на сьомий термін.

Виступаючи перед депутатами парламенту, він пообіцяв надати більше повноважень місцевій владі в англомовному регіоні країни.