Як модель Playboy випадково стала “першою леді інтернету”. Історія однієї світлини

2 лютого 201912:19

У 1972 році 21-річна шведка Олена Седерберг знялася оголеною для розвороту листопадового номера журналу “Playboy”.

Вона позувала в панчохах і солом’яному капелюсі з пишним пером, тримаючи в руках таке ж пишне боа. Завдяки цій зйомці було розкуплено більше семи мільйонів примірників журналу (номер вважається найбільш продаваним в історії “Playboy”), а сама модель стала іконою для вчених зі сфери комп’ютерних технологій.

Все почалося влітку 1973 року, коли листопадовий номер “Playboy” потрапив до співробітника Університету Південної Каліфорнії Олександра Савчука, який шукав підходяще зображення для тестування нового алгоритму стиснення фотографій. Савчук вирішив використовувати знімок Седерберг через його широкий діапазон кольорів. Він відрізав верхню частину фотографії, відсканував її і проілюстрував отриманим зображенням свою наукову роботу. Фото Седерберг стало поширюватися серед інженерів, а згодом перетворилося в стандартне тестове зображення для нових алгоритмів обробки фотографій, що призвели до появи форматів JPEG і MPEG.

Як писав у 2001 році співробітник Іллінойського університету Джеймс Хатчінсон в розсилці для некомерційної асоціації “Інститут інженерів електротехніки та електроніки”, Олена Седерберг стала для інженерів таким же символом, як Рита Хейворт для американських солдатів в роки Другої світової війни.

У фільмі Вуді Аллена “Сплячий”, знятому в 1973 році, головного героя виводять з кріогенної заморозки в 2173 році і просять впізнати людей на фотографіях з минулого; на знімках, поряд з Йосипом Сталіним і Шарлем де Голлем, була і Олена Седерберг. У 1997 році модель відвідала конференцію за технологіями створення зображень, де їй подарували годинник з написом “Перша леді інтернету”.

Сама Седерберг рідко спілкувалася з пресою. Журналісту американського видання Wired знадобився рік, щоб знайти її. Колишня модель розповіла, що після закінчення школи приїхала зі Швеції в США, щоб попрацювати нянею у одного зі своїх родичів. Вона планувала прожити в Штатах рік, але в підсумку залишилася на вісім років. У 1971 році вийшла заміж; подружжя жило в Чикаго і ледве зводили кінці з кінцями. Чоловік умовив Олену підписати контракт з місцевим модельним агентством. Вона стала зніматися для каталогів, а потім її запросили на зйомки для “Playboy”.

“Я не знала, що це за журнал. Але мій чоловік думав, що це круто. Крім того, за це платили, а мені потрібні були гроші”, – пояснила Седерберг.

До моменту виходу “Playboy” зі своїми фотографіями вона розлучилася і переїхала в місто Рочестер в штаті Нью-Йорк, де влаштувалася працювати в Kodak. Седерберг стала однією з “Ширлі” – так називали красивих дівчат, чиї фотографії друкувалися на картах для калібрування кольорової плівки, яка проводилася Kodak і використовувалася в фотолабораторіях в США. Зараз Седерберг на пенсії, вона живе в Стокгольмі.

Як зазначає Wired, з часом культ Седерберг стали критикувати феміністки, які назвали використання її знімка в комп’ютерній індустрії сексизмом. Сама жінка не поділяє цю думку, зазначаючи, що на фотографії показано тільки її оголене плече. У шведки, за її словами, немає претензій до Савчука та інших інженерів, які користувалися її знімком в якості тестового зображення. Вона шкодує тільки про те, що не отримала за це ніяких грошей. Її син, який працює в технологічній сфері, кілька разів намагався пояснити матері важливість її знімка для технологій.

“Я нічого не розумію, але думаю, що зробила щось хороше”, – сказала Седерберг.

Wired пише, що Седерберг потрапила в незвичайну категорію муз цифрового століття. До неї відноситься, наприклад, американська співачка Сюзанна Вега, чия пісня “Tom’s Diner” в 1990-х була використана для настройки аудіоформату Mp3 (її називали “матір’ю Mp3”).

“Одного разу в Квебеку до мене підійшла незнайома дівчина. Вона сказала: “Я знаю кожну зморшку на вашому обличчі”- і здивувалася, що я реально існую. Це було схоже на божевілля”, – розповідає Олена Седерберг.