Вперше розділ щодо антимонопольної політики з’явився в державній антикорупційній стратегії

26 червня 202015:24

Завдяки конструктивній та фаховій позиції керівництва та окремих працівників НАЗК в проекті Антикорупційної стратегії на 2020 – 2024 р.р. з’явився цілий розділ, присвячений запобіганню корупції у сфері забезпечення економічної конкуренції.

“Якщо б півроку тому мені хтось сказав, що НАЗК можуть стати партнерами та однодумцями щодо усунення корупційних ризиків у роботі АМКУ – порахувала б за божевільного”, – розповідає засновниця “Ліги антитрасту” Агія Загребельська.

Особливо важливо те, що вищевказаний розділ містить не декларативні тези, а конкретні для антимонопольної політики держави кроки, що належить вчинити. Так, розділом передбачено, зокрема, необхідність:

🔘 Визначення розміру та порядку розрахунку штрафу, яким зможе користуватись не тільки саме відомство, а й бізнес, громадяни та суди, здійснюючи контроль за діяльністю Комітету. Станом на сьогодні АМКУ має абсолютну дискрецію накласти штраф у розмірі 0,01% чи 9,99% від річного обороту порушника. Така різниця може сягати мільярдів гривень.

🔘 Оприлюднення на сайті АМКУ не тільки прийнятих рішень, а й всіх рекомендацій та пропозицій, що вносяться відомством як бізнесу, так і державним інституціям.

Станом на сьогодні це закрита для громадськості інформація та ми маємо змогу ознайомитись лише з частиною подібних документів, у випадках коли АМКУ зацікавлений їх опублікувати.

🔘 Оприлюднення Антимонопольним комітетом на власному сайті всіх справ, що перебувають на розгляді, строків розслідування, інформації щодо їх продовження, в тому числі підстав для цього, а також дані державного уповноваженого, який проводить розслідування. Зараз вся ця інформація є закритою та АМКУ відмовляється її надавати навіть у відповідь на запити.

🔘 Визначення на законодавчому рівні конкретних строків проведення розслідування, процедури та верхньої межі їх продовження. Діючим законодавством строки розслідування жодним чином не обмежені, та деякі справи перебувають на розгляді в АМКУ вже більше десяти років.

🔘 Обмеження дискреції керівника Антимонопольного комітету щодо вилучення справи у будь-якого державного уповноваженого на передання її на розслідування іншому. Якщо зараз голова це може зробити без жодних підстав та причин, й навіть без оформлення будь-якого процесуального рішення з цього приводу, то Стратегією передбачається визначити перелік підстав для вилучення та обов’язкове прийняття з приводу цього мотивованого рішення.

“Це далеко не всі позитивні та прогресивні новели, що містить зазначений розділ Стратегії. У випадку прийняття Стратегії в такій редакції та втілення цих планів в життя – Антимонопольний комітет стане в рази прозорішим, а можливості для корупційних зловживань суттєво зменшаться. А значить олігархам, монополістам та картелістам буде складніше “купувати виправдовувальні вироки”, а нам з вами буде простіше здійснювати громадський контроль за ходом демонополізації в країні та впливати на цей процес.

Ліга антитрасту” пишається тим, що НАЗК надало нам можливість долучитись до опрацювання цього важливого документа, та мало достатньо принциповості, стійкості та нульову толерантність до корупції в цій сфері, щоб наважитись на такі м’яко кажучи неприємні для наших баронів-розбійників норми.

Підтримати Антикорупційну стратегію НАЗК ви можете по різному, в тому числі зробивши репост цієї інформації. Давайте разом доб’ємось того, щоб зазначені пункти проекту збереглись в кінцевому тексті, бо підозрюємо, що зараз дехто витрачатиме чимало, в тому числі політичного впливу, задля їх виключення”, – резюмуюють у “Лізі анитрасту“.

З повним текстом Стратегії можна ознайомитись на сайті НАЗК.

лорт