Віталій Купрій: “Доки Порошенко буде на посаді, суспільство буде страждати від корупції”

9 лютого 201720:23

Тема корупції на жаль нині є головною в українській політиці. Дане питання піднімає майже кожен, проте мало хто веде дієву антикорупційну роботу. “Фактор” публікує першу частину інтерв’ю з депутатом Верховної Ради Віталієм Купрієм, який постійно судиться з державними чиновниками і публікує факти зловживань. Мова піде про корупцію в “Укрзалізниці”, в Дніпропетровській ОДА та про шляхи виходу з цієї плачевної ситуації…   

Один з найгучніших скандалів останніх тижнів – звинувачення міністра інфраструктури Омеляна на адресу керівника Укрзалізниці Войцеха Бальчуна. Конкретизуйте, чому і ви вважаєте його корупціонером?

Корупція в “Укрзалізниці” – це тема давня. Вона нікуди не ділась, просто стала більш очевидною, адже багато закупівель проходять через систему “Прозоро”.

В 2016 році до мене звернулися люди, які побачили зловживання. Вони є виробниками продукції, ціна на яку в півтора рази нижча ніж та, за яку купує аналогічні товари “Укрзалізниця”. Я почав стежити за тендерами і помітив, що лише на закупівлі однієї деталі (клема) відомство переплатило 57 млн. За цією оборудкою стояли депутати БПП брати Дубневичі. Після цього я написав заяву в НАБУ. За цією справою було затримано 5 осіб, їм пред’явлено підозри. За моєю інформацією, зараз справа вже передана до суду.

Проте розкрадання це не зупинило. Перед Новим роком Гройсман (думаю, за домовленістю з Дубневичами) хотів підпорядкувати “Укрзалізницю” собі. Тому в нього і виник конфлікт з Омеляном. До цього я постійно направляв Гройсману заяви щодо корупції на УЗ, у червні він навіть призначав перевірку. За результатами цієї перевірки, рекомендувалося звільнити чиновника, наближеного до Дубневичів. Ця рекомендація не була виконана. Тобто виходить, Гройсман свідомо вирішив залишити все як є, і фактично очолити корупційні оборудки.

Що відбувається на УЗ зараз?

В даний момент незаконні схеми процвітають. Технічні завдання для тендерної документації виписуються таким чином, аби перемагали “правильні” фірми. Якби вони хотіли, то могли б розбити лоти, прибрати надумані штучні вимоги, є безліч варіантів… Але цього не відбувається. Певні підприємства УЗ входять у змову з постачальниками, підписуючи договори і навмисне не виконуючи свої договірні зобов’язання. В результаті їм нараховується пеня, штрафи, неустойки… Далі постачальники йдуть в суд і держава вимушена відшкодовувати їм ці кошти. За моєю заявою, була проведена аудиторська перевірка, яка виявила 72 млн збитків за 2016 рік.

Особисто до Бальчуна ви звертались?

Неодноразово писав йому і намагався зустрітися. Йому було це не цікаво. Напевно, йому більше подобається відпочинок і гра на гітарі. Впродовж півроку він 48 днів не був на робочому місці, тобто 25% часу. А заробітна плата в нього 21000 грн на день. Офіційний оклад – 426 000 грн/місяць. Це без урахування премій, які дозволяють збільшити оклад втричі. Плюс є ще різного виду компенсації. Максимально на місяць він може отримати близько 2 млн. Ефективність його роботи при цьому мізерна.

Проте його не звільняють, адже є домовленість з Гройсманом: він собі отримує гроші і продовжує грати на гітарі, не заважаючи корупційним схемам. Я не можу сказати, що він хабарник чи з ним хтось ділиться. В мене нема таких доказів. Думаю, йому цілком вистачає і його зарплати. Я не маю жодного сумніву, що все це узгоджено з Порошенком. Оскільки мова йде про астрономічні суми, про мільярди.

Ще один фігурант ваших розслідувань – губернатор Дніпропетровщини Резніченко. Ви навіть називали його злочинцем…

Злочинець точно, адже він приховує інформацію, яка б могла зупинити ряд корупційних схем. Я давно уважно слідкую за його роботою, адже на Дніпропетровщині знаходиться мій округ. Для мене стало підозрілим, що біля нього з’явились так звані бізнесмени брати Дубінські. Знамениті ці брати тим, що живучи в США, вчинили шахрайство: ошукали мешканців Каліфорнії більше ніж на $20 млн. Деяких їх соратників вже відправили за грати, а вони знаходяться в розшуці ФБР. Зараз Дубінські співпрацюють з Резніченко в житлово-комунальній сфері, розкрадаючи бюджетні гроші. Я розповідав про ці оборудки Деконаідзе, але вона передала розслідування до поліції Дніпровської області. Тобто по суті до самого Резніченка. Справу там таки відкрили, однак, зрозуміло, що вона не розслідується.

Я звертався до нього письмово, але він мої звернення ігнорував. Що також є злочином, а саме порушенням 351 статті Кримінального кодексу (ненадання відповіді народному депутату).

В нинішніх умовах, які ви бачите ефективні шляхи боротьби з корупцією?

Риба гниє з голови. Навіть якщо корупціонера затримали, він ділиться награбованим з прокурорами-суддями, ті діляться далі з Кабміном з АП, і на цьому справа зупиняється. Корупцію очолює особисто Президент Порошенко. Поки він буде на посаді, суспільство буде страждати від корупції.

Хто вам допомагає у вашій антикорупційній діяльності?

Є всеукраїнська громадська організація правників “Маємо право” з представництвами у кожній області. Я її очолюю. Ці люди мені допомагають і надають інформацію. Серед колег по парламенту виділю Ігора Луценка.

Олександр Азімов, Євген Третяк, “Фактор”