Вибори в Раду. За масову видачу журналістських посвідчень редактори ЗМІ можуть понести кримінальну відповідальність

18 липня 201911:11

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) закликала керівників ЗМІ бойкотувати пропозиції політичних штабів про видачу редакційних посвідчень “потрібним” особам.

Зловживання правами працівників ЗМІ на доступ до виборчих дільниць дискредитує роботу справжніх журналістів і може розцінюватися як злочин, за який передбачена кримінальна відповідальність, нагадали в НСЖУ.

“У разі вчинення кримінального злочину, якщо буде доведено факт, що саме за допомогою журналістського посвідчення з’явилася можливість його здійснення, то особа, яка видала таке посвідчення, може бути визнано співучасником злочину за ч.5 ст.27 Кримінального кодексу України. Вважається, що редактор полегшив досягнення злочинного результату, тому що навмисно видав журналістське посвідчення сторонній особі, чим забезпечив можливість доступу на місце скоєння злочину. Відповідальність за злочини проти виборчих прав, вчинені за попередньою змовою групою осіб передбачена Кримінальним кодексом – це статті 157-158 КК. Покарання передбачає від 3 до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади”, – йдеться в юридичному висновку, підготовленому на прохання НСЖУ.

У Національній спілці журналістів України відзначають, що законодавство дозволяє працівникам ЗМІ перебувати на виборчих дільницях і під час голосування, і при підрахунку голосів. Але це право передбачено для оперативного громадського контролю за чесністю виборчого процесу, для інформування широкої аудиторії ЗМІ. А надання стороннім особам посвідчень журналістів призводить до конфліктів на дільницях, до ускладнення доступу до інформації для реальних працівників ЗМІ.

“Напередодні дня голосування ми застерігаємо колег від масової видачі журналістських посвідчень стороннім особам, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Спроби штабів, політтехнологів отримати пільговий журналістський допуск для своїх спостерігачів або “тітушок” на виборчі дільниці загрожує редакторам ЗМІ і втратою репутації, і втратою волі”.

НСЖУ закликає журналістів і громадських спостерігачів звертати особливу увагу на журнали реєстрації присутніх на ділянках і інформувати в соцмережах про факти присутності псевдокореспондентів. Відповідно, НСЖУ планує оприлюднити для громадського осуду перелік ЗМІ, які на замовлення політштабов сприяють масовій видачі посвідчень стороннім особам.