Верховна Рада ухвалила Виборчий кодекс із відкритими списками. Як це відбувалося

11 липня 201912:15

Кодекс набере чинності з 1 грудня 2023 року.

Верховна Рада України ухвалила новий Виборчий кодекс, який передбачає право виборця впливати на місце кандидата у списку партії. Після 17 невдалих голосувань Кодекс набрав 230 голосів народних депутатів.

Онлайн-трансляцію пленарного засідання вів офіційний канал “Рада”.

Виборчий кодекс встановлює прохідний бар’єр на рівні 5%.

Як повідомлялося, новий Виборчий кодекс передбачає, що партії на з’їзді, у якому взяли участь від 200 осіб, затверджують загальнодержавний список партії, який, у свою чергу, ділиться на регіональні списки, у кожному з яких має бути принаймні 5 прізвищ.

Такий список пропонується виборцям як варіант “за замовчуванням”, а вони своїми голосами можуть “посунути” кандидата догори переліку.

Бюлетень буде містити два трафарети для запису цифр у форматі “015”. У першому рядку номер партії треба буде вписати обов’язково, у другому – номер кандидата факультативно. Передбачається, що затверджений список партій та списки кандидатів будуть у кожній кабінці для голосування.

Після голосування дільничі комісії будуть підраховувати кількість голосів за кожну партію, а в межах цього числа – кількість голосів за кандидатів та без цифри навпроти кандидата (варіант, у якому виборець погоджується із затвердженим списком партії).