Вбивство саудівського журналіста: Починають гинути люди з оточення Президента

18 жовтня 201817:41

Один чоловік з оточення принца вже загинув в автомобільній катастрофі.

Газета The New York Times і турецьке видання Yeni Safak опублікували результати розслідування обставин загибелі саудівського журналіста The Washington Post Джамаля Хашогджі.

Вони прийшли до висновку, що журналіст був убитий через кілька хвилин після того, як 2 жовтня увійшов до будівлі консульства Саудівської Аравії в Стамбулі. Про це свідчать аудіозаписи, зроблені під час вбивства. Ці записи отримала турецька розвідка, про їхній зміст розповіли турецькі чиновники.

“Агенти саудівських спецслужб почали бити і катувати Хашогджі, коли він увійшов до кабінету консула Мухаммеда аль-Отайбі”, – повідомило джерело The New York Times.

Yeni Safak стверджує, що журналісту відрізали пальці, потім його обезголовили, а тіло розчленували.

Під час тортур в кабінеті був присутній консул.

Він сказав вбивцям: “Зробіть це зовні. Ви створите мені проблеми”.

Один з агентів відповів: “Якщо ви хочете жити, коли повернетеся в Аравію, заткніться”.

Судовий лікар, який перебував в кабінеті, запропонував всім присутнім послухати музику, і сам вставив у вуха навушники. За словами джерела The New York Times, лікар пояснив, що таким чином знімає напругу під час роботи. Yeni Safak уточнює, що він слухав музику, коли розчленовував тіло журналіста. Перед цим, за інформацією турецької газети, журналісту ввели невідому речовину, і він перестав кричати.

Про існування аудіозаписів, які підтверджують, що Хашогджі вбили в консульстві, раніше повідомляла газета The Washington Post. Туреччина відмовилася опублікувати їх, побоюючись звинувачень у стеженні за іноземцями. За словами джерел Reuters, США та інші союзники Туреччини поки не отримали ці докази. Дональд Трамп говорив, що американська влада попросили Туреччину передати записи, “якщо вони існують”.

У день зникнення Джамаля Хашогджі в Стамбул прилетіли 15 підданих Саудівської Аравії, які оселилися в готелі поруч з консульством. За інформацією турецьких слідчих, вони вбили Хашогджі, закопали його останки в саду консула Саудівської Аравії, після чого покинули Туреччину.

Yeni Safak називає ім’я судово-медичного експерта, який брав участь у вбивстві журналіста, – це Салах Мухаммед аль-Тубаігі. The New York Times пише, що він займає керівні посади в міністерстві внутрішніх справ і медичних установах Саудівської Аравії. Аль-Тубаігі і ще як мінімум четверо підозрюваних пов’язані з наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бен Сальманом аль Саудом. Серед них його передбачуваний охоронець – полковник розвідки Махер Абдулазіз Мутреб.

Турецька газета Sabah опублікувала фотографії, на яких, за її твердженням, знято, як Мутреб в компанії декількох людей 2 жовтня входить в будівлю консульства Саудівської Аравії в Стамбулі. Він приїхав о 9:55 ранку, за три години до того, як в консульство прийшов Хашогджі. О 16:53 камери спостереження зняли Мутреба біля будинку консула, а о 17:15 він з великою валізою покинув готель. О 17:58 його бачили в стамбульському аеропорту імені Ататюрка.

Газета The Washington Post 17 жовтня опублікувала останню колонку Джамаля Хашогджі, яку він написав перед своїм зникненням.

Помічник і перекладач журналіста передав її газеті на наступний день після того, як Хашогджі пропав, розповіла редактор колонки Карен Аттія. Вона зазначила, що публікацію відклали в надії, що Хашогджі буде знайдений живим і вони разом підготують нову редакцію тексту. “Тепер я повинна визнати, що цього не станеться”, – написала вона.

У своїй колонці Хашогджі зазначає, що в арабських ЗМІ стає все менше свободи, а журналісти замовчують проблеми, в тому числі арешти своїх колег. За його словами, журналісти сподівалися, що за допомогою інтернету позбудуться цензури і контролю з боку держави, однак арабські уряди блокують інтернет.

“Арабський світ стикається зі своєю власною версією залізної завіси, нав’язаною не зовнішніми структурами, а внутрішніми силами, які борються за владу”, – йдеться в колонці.