В Україні вступив у дію закон про кредитування: Що буде з іпотекою

6 листопада 201816:46

В Україні ще в липні 2018-ого прийняли новий закон про відновлення кредитування.

Документ підписали кілька днів тому і тепер нові норми вступили в силу.

У пояснювальній записці до законопроекту 6027-д автори запевняли, що він дозволить зменшити фінансове навантаження на позичальників і сприятиме активізації кредитування в Україні.

“Метою законопроекту є стимулювання активного використання кредитування і зниження вартості кредитних ресурсів”, – йдеться в пояснювальній записці.

Журналіст Олексій Фалін багато років мріє про квартиру в Києві і готовий виплачувати іпотеку. Однак, нарікає: зараз умови вкрай невигідні.

“Перший внесок – 30%. Це у них звичайний кредит. Ставка майже 20%. Ми брали квартиру з розрахунку 750 тис. гривень, однокімнатна. Перший внесок виходить 225 тис. і плюс щомісяця понад 10 тис грн”, – поділився він в новинах.

І це без додаткових витрат – податків при покупці квартири, грошей на нотаріуса, комісій банку і страхових платежів. У підсумку, за 20 років користування такою позикою доведеться заплатити 1,66 млн гривень.

В цілому іпотечні позики зараз дають тільки 10 банків, річні ставки в гривні – від 18 до 25%. Скористатися такою іпотекою можна лише за умови першого внеску в розмірі 30-50% суми від вартості квартири або будинку.

Банкір Василь Горбаль попереджає, що новий закон не змінить вартість кредитів.

“На рівень процентних ставок впливають зовсім інші чинники, тому цей закон породжує тільки надмірні очікування від його прийняття”, – вважає Горбаль.

Нікуди не дінуться також великі штрафи за затримку платежів або невиконання зобов’язань. А ось права кредиторів, тобто банків, новий закон захистить значно краще, пояснює ще один банкір Олег Гороховський.

“Кредитори є священною коровою. Той, хто дає гроші, має першочергове право на будь-які дії, щоб їх забрати. Цей закон намагається захистити права кредиторів. Для тих позичальників, які кредити не виплачують, життя стане гірше”, – вважає Гороховський.

Так, позичальника, який заборгував за кредитом, тепер зможуть швидше позбавити застави – квартири або машини. Новий закон дозволяє повторювати спроби стягнення – поки не буде позитивного для банку результату.