У Нідерландах розкрили вбивство 56-річного електрика. На нього 30 років полювали іранські спецслужби

14 січня 201920:01

У грудні 2015 року в невеликому голландському місті Алмере застрелили 56-річного Алі Мотамеда – уродженця Ірану, який працював електриком в енергетичній компанії Eneco.

Мотамед жив у багатому районі, мав дружину і 17-річного сина. Рідні та знайомі знали його, як доброзичливого, але таємного чоловіка. Він часто пропускав сімейні та корпоративні торжества, в тому числі через регулярні відрядження.

Камери відеоспостереження показали, що Мотамеда вбили двоє чоловіків, які пересувалися на темно-синьому BMW.

Автомобіль приїжджав до дому Мотамеда тричі: перший раз чоловік вийшов на роботу пізніше, ніж зазвичай, вдруге на вулиці з’явився його сусід. Злочинці змогли вбити Мотамеда тільки з третьої спроби. Вони застрелили його з близької відстані і зникли на машині. Пізніше її знайшли спаленою.

У березні 2016 року голландська поліція затримала підозрюваних у вбивстві. Ними виявилися двоє бандитів з Амстердама. За версією правоохоронних органів, вони отримали замовлення на вбивство Мотамеда від гангстера Науфаля Фассі, який вже відбуває 18-річний тюремний термін за аналогічний злочин.

Мотамед не мав зв’язків в кримінальним світом Нідерландів, тому мотиви дій Фассі залишалися незрозумілими. Передбачалося, що у нього теж був замовник, але про нього довгий час нічого не було відомо.

У травні 2018 року голландське видання Het Parool повідомило, що справжнє ім’я Алі Мотамеда – Мохаммед-Реза Колахі Самаді. Це екс-член “Організації моджахедів іранського народу”, якого в Ірані заочно засудили до смертної кари.

Іранська влада вважала його виконавцем теракту в Тегерані: під час вибуху, що стався в червні 1981 року загинули понад 70 високопоставлених членів уряду країни. Серед загиблих був Сейєд Мохаммед Хосейні Бехешті – права рука вищого керівника Ірану Алі Хаменея. Цей теракт називають найбільшою атакою в політичній історії Ірану.

Колаху Самаді вдалося втекти з Ірану. На початку 1990-х він, взявши вигадане ім’я, оселився в Нідерландах і одружився.

Перші п’ять років шлюбу його дружина Галина нічого не знала про минуле чоловіка. Колах Самаді розповів їй все тільки в 2000 році – після того, як іранські ЗМІ поширили його фотографію, підтвердивши, що влада Ірану досі його розшукує.

За інформацією Het Parool, Колах Самаді не хотів відвідувати вечірки і торжества, тому що побоювався, що фотографії з ним з’являться в соцмережах і дозволять іранським спецслужбам знайти його.

Галина наполягала, що за вбивством чоловіка стоїть Іран. Влада Нідерландів довгий час не коментувала цю версію, але минулого тижня міністр закордонних справ країни Стеф Блок офіційно підтвердив її. За його словами, правоохоронні органи знайшли докази того, що влада Ірану організували два вбивства на території Нідерландів. Крім Колаха Самаді, їх жертвою став 52-річний лідер угруповання іранських сепаратистів Ахмед Мулла Нісі, якого застрелили в 2017 році в Гаазі.

8 січня стало відомо, що Євросоюз схвалив розширення санкцій проти спецслужб Ірану. Приводом стала не тільки заява Нідерландів – в 2018 році про спроби іранської влади усунути опозиціонерів-емігрантів на своїй території заявили Данія і Франція. Всі три країни вислали іранських дипломатів.

Голландські спецслужби заявили, що продовжують співпрацювати з іншими державами-членами ЄС, щоб з’ясувати масштаби незаконної діяльності Ірану в Європі.