У історичному районі Києва може розвалитися церква (ФОТО)

5 листопада 201914:57

Представники церкви б’ють на сполох щодо занепаду пам’ятки архітектури українського народу Церкви Святого Духу із Трапезною, що знаходиться на території Києво-Могилянської Академії, охоронний номер 15/2.

Церква Святого Духу із Трапезною, або як по-іншому її називають Святодухівська церква побудована в першій половині XVII ст., закладена митрополитом П.Могилою в 1631 р., як одна з перших мурованих будівель Києво-Могилянського колегіуму. Дана церква пережила у 1811 році одну з найпотужніших і катастрофічних пожеж в історії Києва – Подільську пожежу, хоча і суттєво постраждала від неї. У 20-их роках святиню було обікрано комуністами. Починаючи з середини 2000-х рр. будівлю церкви реставрували і 12 червня 2008 р. церкву було освячено.

З докладанням вражаючих людських зусиль дану пам’ятку архітектури було збережено до наших часів, щоб ми – нащадки Великого Князя Володимира могли гордитися своєю святинею на весь цивілізований світ.

Однак, на даний час така знаменна пам’ятка архітектури занепадає.

1

Результатом цього занепаду стала низька якість проведених реставраційних робіт, а також небажання балансоутримувача – Національного університету “Києво-Могилянська Академія” проводити будь-які роботи, які б хоч на деякий час затримали руйнування святині.

3  4  5

Надзвичайною проблемою для будівлі церкви є відсутність гідроізоляції у фундаменті будівлі, як результат у приміщенні церкви постійно підвищена вологість, яка прямо зашкалює зимою, та в період дощів. Дія цієї вологості відобразилася на всій церкві: тріщини на стінах, фундаменті, сиплеться стеля, стіни, у вівтарі тріщини унікального позолоченого розпису, який відпадає і руйнується, також сиплеться іконостас із позолотою.

Ще в гіршому стані знаходиться розміщена поруч пам’ятка архітектури будівля Просфірня Братського Монастиря 1862 р., охоронний номер 15/8.

Конституція України забезпечує охорону культурної спадщини. Згідно зі статтею 11 Конституції України держава сприяє консолідації та розвитку української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвитку
етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.

Відповідно до частини четвертої статті 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. А згідно з
частиною п’ятою цієї ж статті держава забезпечує збереження історичних пам’яток та інших об’єктів, що становлять культурну цінність.

Відповідно до Закону України “Про охорону культурної спадщини” від 08 червня 2000 року № 1805-III (надалі – Закон № 1805-III), охорону об’єктів культурної спадщини було визнано одним із пріоритетних завдань органів державної влади та місцевого самоврядування. Так, статтею 1 Закону № 1805-III чітко визначено перелік термінів і понять, які стосуються охорони культурної спадщини.

Зокрема, під охороною культурної спадщини прийнято розуміти систему правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об’єктів культурної спадщини.

Враховуючи все вище зазначене, редакція видання “Фактор” звертається до керівництва: Києво-Могилянської академії, КМДА, Міністерства культури України, Подільської РДА та Управління охорони культурної спадщини, з проханням прийняти невідкладні міри, щодо проведення заходів для збереження вказаних пам’яток архітектури та запобіганню їх руйнування.

Про вжиті заходи просимо повідомити письмово у законом встановлений термін за адресою: correditor@gmail.com.