Третій учасник замаху на Скрипалів вже застосовував “Новачок” раніше. Він намагався отруїти болгарського торговця зброєю

8 лютого 201920:03

Видання The Insider і група Bellingcat випустили спільне розслідування про третього підозрюваного в отруєнні Скрипалів – співробітника російської розвідки Сергія Федотова.

Федотов за кілька років до замаху на Скрипалів намагався отруїти болгарського підприємця Омеляна Гебрева за допомогою отруйної речовини класу “Новачок”.

6 лютого британська The Telegraph підтвердила його причетність до замаху з посиланням на власні джерела. The Insider і Bellingcat повідомили, що Сергій Федотов – це псевдонім. Вони також назвали вигадане по-батькові агента – Вячеславович.

У розслідуванні стверджується, що своє агентурне ім’я Федотов отримав в 2010 році, як і Олександр Петров з Русланом Бошировим. Відтоді він багато подорожував по Європі і Середній Азії.

Федотов одночасно з Петровим і Бошировим їздив до Праги в 2014 році і в Лондон в 2018 році – під час замаху на Скрипалів. За словами джерел The Telegraph, Федотов прибув до Великобританії в день отруєння. Він повинен був полетіти тим же рейсом, що і Петров з Боширов, але чомусь знявся з нього.

За інформацією The Insider і Bellingcat, Федотов також їздив до Болгарії. Це сталося в 2014 або 2015 році – в розслідуванні вказані різні роки.

24 квітня він прилетів з Москви в курортне місто Бургас. У нього був зворотній квиток на 30 квітня, але вже ввечері 28-го він опинився в Стамбулі, де купив квиток до Москви. Раніше в цей день в Софії був госпіталізований болгарський підприємець Омелян Гебра. Він втратив свідомість на прийомі. Приблизно в той же час нездужання відчув син Гебри і один з топ-менеджерів його компанії.

Всіх трьох доставили в лікарню з симптомами важкого отруєння. Лабораторія Гельсінського університету, яка спеціалізується на хімічній зброї, виявила в організмі Гебрева сліди двох органофосфатів. Вони свідчили про те, що його намагалися вбити нервово-паралітичною речовиною класу “Новачок”, стверджують The Insider і Bellingcat. У розслідуванні не уточнюється, чи знайшлися аналогічні сліди в організмах двох інших постраждалих.

Через місяць Гебра вийшов з коми. Його стан поліпшився, в травні йому знову стало гірше. Як відзначають The Insider і Bellingcat, це співпало з новим візитом Федотова в Болгарію. Передбачуваний агент прилітав на 3 дні і знову повернувся не тим рейсом, на який для нього був замовлений зворотній квиток.

Гебра вижив. На питання The Insider і Bellingcat, чому він міг представляти інтерес для ГРУ, бізнесмен назвав два можливих мотиви: по-перше, його компанія поставляла зброю в Україну, по-друге, Росія могла претендувати на підконтрольний йому збройний завод.