Tариф на газ за рекомендацією МВФ: наскільки і коли подорожчає комуналка

25 лютого 201710:42

Крім газу, скоро в Україні також можуть подорожчати електроенергія, вода та опалення, – припускають експерти.

В Україні тариф на газ формується за імпортним паритетом і залежить від ціни на блакитне паливо в Європі.

У минулому році уряд закуповував газ по 185 доларів, в цьому році – по 245 доларів, також за цей час девальвувала гривня. В результаті, впевнені експерти, уряд буде змушений переглянути тариф на газ для населення.

У проекті меморандуму з Міжнародним валютним фондом, який опублікували в засобах масової інформації, передбачалося поквартальний перегляд тарифів, на даний момент обговорюють можливість переглядати тариф на газ кожні півроку.

Коли і чому може подорожчати газ

У жовтні минулого року Україна підписала меморандум з МВФ, в якому говориться: “до квітня 2017 року запустити механізм, який дає можливість корегувати тарифи на газ для населення і утримувати поквартальні показники”. На даний момент тариф планують переглядати не поквартально, а раз в шість місяців, повідомляють “Українські новини” з посиланням на проект меморандуму, який планують підписати в найближчі тижні.

Тариф на газ для населення визначається за формулою: вартість імпортного газу × курс долара + ПДВ + транспортування + розподіл + націнка Нафтогазу, пояснюють в Міністерстві економрозвитку. Коли приймався чинний тариф на газ, вартість імпортного блакитного палива була на рівні 185 доларів. А в бюджеті на цей рік газ Україна купуватиме по 246 доларів.

В результаті уряду доведеться знову підвищити тариф на газ для населення, впевнений член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук. Екс-начальник Управління зі зв’язків з громадськістю “Нафтогазу” Валентин Землянський підрахував: газ, згідно з формулою Кабміну, буде коштувати 9600 гривень за тисячу кубометрів (на даний момент 6800 гривень). У той же час Юрій Корольчук впевнений, що економічно обгрунтований тариф на газ зросте на 25-60% (до 8,5-11 тисяч гривень).

publication_250364_img4ada1582c04af47605a8b2e082e13ab8_620x0

“Якщо ціна мінімально на 1500 гривень не виросте, це означає тільки одне – ринок і далі регулюється вручну, уряд контролює ціни, і ніякого ринку немає. А цю різницю держава буде покривати з бюджету”, – розповідає Юрій Корольчук.

Експерти припускають: газ подорожчає після опалювального сезону – в кінці квітня-на початку травня цього року. До слова, комерційний директор “Нафтогазу” Юрій Вітренко заявив, що ціни на газ можуть зрости на 40% у разі, якщо не будуть продовжені покладені на “Нафтогаз” спеціальні зобов’язання з продажу газу для населення на пільгових умовах. На заяву чиновника різко відреагував прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

“Я не допущу ніякого підвищення тарифів на газ для потреб населення. А ті, хто заявляють про можливе зростання цін на 40%, повинні відповідально працювати, або писати заяву на звільнення”, – цитує Гройсмана прес-служба уряду.

Тариф на газ встановлює Кабмін, на інші комунальні послуги – Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ). Днями глава Нацкомісії Дмитро Вовк в ефірі одного з телеканалів заявив: тариф на опалення на 90% складається від вартості газу. “Якщо говорити про централізованому опаленні – ми можемо вплинути на 10% тарифу. 90% тарифу – це природний газ, який визначається за рішенням уряду”, – розповів Вовк. Пропорційно газу також подорожчає гаряча вода і опалення.

Тарифи на опалення і гарячу воду розраховують підприємства-постачальники, після ці розрахунки передають НКРЕКУ, які приймають остаточне рішення про підвищення тарифів.