Роман Семенуха: “Правда полягає в тому, що зараз держава не в змозі суттєво підняти пенсії”

9 червня 201710:42

“Фактор” публікує другу частину інтерв’ю з народним депутатом фракції “Самопоміч” Романом Семенухою. В ній мова піде про пенсійну реформу.  

Як ви оцінюєте пенсійну реформу, запропоновану урядом?

Є кілька важливих моментів. Насамперед, треба розуміти, що пенсійна реформа – це не реформа, що стосується лише нинішніх пенсіонерів. На Заході ми часто зустрічаємо людей похилого віку, які на старості років можуть собі дозволити подорожувати світом. Яким чином це можливо? По-перше, вони заощадили кошти через інститути пенсійного страхування. По-друге, їм не потрібно утримувати своіх дітей, які самі здатні забезпечити себе житлом і навіть оплатити навчання за рахунок кредитів.

На жаль, у нас мало хто розуміє, що пенсійна реформа має стосуватися в першу чергу людей, яким зараз 25-35 років. Уряд же Гройсмана робить акцент на нинішніх пенсіонерах, не думаючи про наступні генерації. Вони обіцяють підняти пенсії на 200-300 грн, скасувати податок для працюючих пенсіонерів та збільшення пенсій військовим. Де в цій системі громадяни, які зараз своїми податками наповнюють пенсійний фонд і утримують пенсіонерів? Тобто де працездатне населення?

Якою може бути альтернатива проекту уряду?

Скажу про те, чого не вистачає. Перше – це проведення публічного аудиту Пенсійного фонду. Друге – створення єдиного реєстру отримувачів усіх соціальних виплат. Це б нам дозволило побороти такі ганебні явища, як “мертві душі” і “пенсійний туризм”. Сьогодні на адміністрування Пенсійного фонду виділяють близько 3 млрд грн щороку. Для порівняння на центральний апарат МВС – всього 1 200 000 000.

Ще один дуже важливий момент: ми маємо побачити, хто у нас отримує спецпенсії, скільки генералів КДБ СРСР ми продовжуємо утримувати.

Це щодо реформи діючої солідарної системи. А далі?

Далі має з’явитися другий накопичувальний рівень. За рахунок додаткових заощаджень (інших економічних шляхів я не бачу), ми можемо дати новому поколінню не гарантію, але надію на гідне пенсійне забезпечення.

Без цього нічого не буде. Навіть якщо якимось фантастичним чином ми ліквідуємо дефіцит пенсійного фонду, існуюча солідарна система здатна забезпечити лише мінімальний соціальний рівень.

Тобто виходить, що нинішнім пенсіонерам не варто розраховувати на суттєве покращення умов життя?

Гройсман їм мав би чесно сказати: у мене для вас хороших новин немає. Єдине, що він може зробити це перерахувати пенсії хоча б до мінімальних 1247 грн тим, хто по факту отримує менше. Забезпечити певний соціальний мінімум для пенсіонерів – це наше основне завдання. Але правда полягає в тому, що зараз держава не в змозі суттєво підняти пенсії.

Євген Третяк, Олександр Азімов, “Фактор”