Порошенко і помісна Церква: між зрадою та перемогою

16 грудня 201822:01

Церковна акція Петра Порошенко поки що відзначається середнім успіхом.

Її суперечливість додатково ускладнюється діаметрально протилежними коментарями в інформаційному просторі.

Такі коментарі були особливо виразними у суботу, 15 грудня. Соцмережі того дня переповнювалися дописами у стилі “зрада” та “перемога”. За багатьма ними, особливо найбільш примітивними, стояли добре відомі нам “боти” порошенківські та тимошенківські.

Перші з усіх сил намагалися підкреслити значення об’єднавчого собору, а також виставити Порошенка, як живого національного героя. Другі навпаки применшували значення церковних процесів і поливали Порошенка брудом.

Правда знаходиться десь посередині.

Насамперед потрібно визнати: процеси, пов’язані зі створенням помісної православної Церкви не є суто релігійними. Політичне і суто релігійне у них перемішані дуже тісно і подекуди грубо. Навіть народні збори на Софіївській площі, що проходили під час собору, були більше схожими на політичний мітинг, ніж на релігійних захід.

48366524_286552945537728_3486266752784924672_n

Із заполітизованим характером церковних процесів варто змиритися. Адже йдеться про дуже важливу річ – зменшення російського впливу на Україну.

Саме тому є невиправданою стратегія тих противників Порошенка, які, намагаючись за будь-якої нагоди полити брудом чинного Президента, висміюють справді важливі для України кроки по створенні єдиної помісної православної Церкви.

48396735_347249356071133_7262099105449508864_n

Щоправда, Порошенку можна дорікати за недбалість, продемонстровану ним у процесі підготовки до об’єднавчого собору. Через цю недбалість більша частина УПЦ МП лишилася за бортом об’єднавчого процесу.

На недоліки у церковній політиці Порошенка вказують аналітики. Так, філософ і релігійний оглядач Едуард Юрченко зауважив:

“Розкол не подолали. Від УПЦ МП було присутньо аж два митрополита. Це не подолання розколу, це зміна акцентів в ньому. Така ситуація – провал влади. За соціологічними даними, більше половини вірних УПЦ МП проти автокефалії нічого не мають. Щодо єпископату, то опорою проросійських сил в ньому були і є морально слабкі кадри, яких було
легко взяти під контроль”.

На думку Юрченка, Порошенко мав приділяти більше уваги індивідуальній роботі з ієрархами УПЦ МП.

Утім, потрібно визнати, що щось – це краще, ніж нічого. Те, що спромігся зробити Порошенко, усе ж є значним здобутком.

Інша справа – часткові успіхи на церковній ниві не звільняються Порошенка від відповідальності за низку промахів упродовж п’яти років президентства. Сума цих промахів ставить серйозний знак питання над успішністю піар-заходів, до яких він почав вдаватися перед виборами.

48373823_476547019535885_2635493483032346624_n

Окремо слід згадати побоювання стосовно того, що новостворена Церква буде надмірно залежною від світської влади.

У консервативному сегменті соцмереж уже висловлюються побоювання з того приводу, що влада тиснутиме на Церкву, стримуючи її від протидії “гендерним ініціативам”. Сам Порошенко, проводячи церковну кампанію і заграючи з консервативною риторикою, водночас не відмовляється від свого “гендерного курсу”. Тому є підстави вважати, що такі побоювання не є безпідставними.

Нинішні події є черговою нагодою пересвідчитися, що суспільні процеси не завжди можна однозначно зарахувати до “зради” або “перемоги”. Реальність не чорно-біла. І її потрібно аналізувати, не піддаючись надмірним емоціям і уникаючи примітивних спрощень.

Євген Третяк