Пентагон фінансує генну модифікацію рослин за допомогою комах і вірусів

6 жовтня 201814:13

Вчені вважають, що це шлях до біологічної зброї.

Група вчених в статті для журналу Science звинуватила Агентство перспективних оборонних дослідницьких проектів міністерства оборони США (DARPA) у фінансуванні програми, результати якої можуть бути використані, як біологічна зброя.

Йдеться про програму Insect Allies (“Комахи-союзники”). Її суть полягає в тому, щоб навчитися редагувати гени дорослих рослин за допомогою комах, заражених спеціальним вірусом. Над програмою, запущеною в 2016 році, працюють чотири американські університети.

На дослідження виділені 27 мільйонів доларів.

Заявлена мета програми – боротьба з погрозами, які представляють для сільського господарства хвороби, посухи, повені, заморозки, а також захист від рукотворних загроз.

За задумом DARPA, розробка технології дозволить приймати екстрені заходи, які почнуть діяти під час сільськогосподарського сезону – в той час, як інші методи (в тому числі пестициди, карантин, знищення рослин) часто неефективні проти швидко розвитку загроз і не підходять для порятунку дорослих рослин.

У проекті передбачається використання попелиць, цикадок і білокрилок, які, як пише The Washington Post, є для рослин звичайними переносниками захворювань. Передбачається, що за допомогою вірусів, в які буде вбудована технологія редагування генів, вони будуть змінювати гени дорослих рослин – і, наприклад, підвищувати їх стійкість до тих чи інших умов. Для дослідів будуть використовувати кукурудзу і томат.

Автори статті в Science вважають, що заявлених DARPA цілей було б набагато простіше досягти без використання комах, а за допомогою існуючих і усталених в США способів – перш за все розпилення. Вони оскаржують твердження DARPA, що у фермерів немає необхідної інфраструктури для цього, і вказують на те, що за допомогою розпилення рятувати рослини в надзвичайній ситуації було б куди швидше, ніж за допомогою комах.

При цьому лише невеликі зміни в технології, яку передбачається розробити, дозволять створити новий клас біологічної зброї.

Наприклад, достатньо випустити на поля заражених комах, не обмежуючи термін їх життя (в рамках програми передбачається його обмежувати). Крім того, саме оголошення про програму – незалежно від ступеня її успішності – може підштовхнути інші країни до роботи над аналогічними проектами.

Як вважають вчені, в DARPA недостатньо чітко обґрунтували, що “комахи-союзники” створюються виключно для мирних цілей, через що програма може бути сприйнята, як спроба створити біологічних агентів для ворожих цілей і засоби їх доставки, а також як порушення Конвенції про заборону біологічної зброї.

Вчені вважають, що така робота повинна супроводжуватися науковою та громадською дискусією – в тому числі про регулювання на випадок виходу на ринок трансгенних, заражених вірусами рослин.

Представники DARPA розкритикували доповідь, як повну неточностей і неправильних інтерпретацій. Керівник програми Блейк Бекстін заявив, що проблема подвійного використання виникає при появі будь-якої нової технології.

“Через це ми зробили проект саме таким – відкритим фундаментальним дослідженням під керівництвом університетів, який виграє від активної участі регуляторів і фахівців з етики”, – сказав Бекстін.

За його словами, програму перевіряли різні відомства, відповідальні за безпеку сільського господарства, а сама вона передбачає контроль на кожному рівні. Випробування планується проводити на закритих об’єктах.