Орангутанги вміють “говорити” про минуле: Вчені з’ясували це, прикидаючись тиграми в лісі

16 листопада 201816:11

Коли орангутанг бачить хижака, він видає цмокаючий звук, схожий на звук поцілунку.

Ймовірно, так мавпа дає зрозуміти хижакові, що помітила його, а також попереджає родичів про небезпеку. Приматолог Адріано Ламейра і фахівець з порівняльної психології Жозеп Калле з Сент-Ендрюського університету в Шотландії з’ясували, що орангутанги можуть видавати сигнал тривоги навіть після відходу хижака. Це свідчить про те, що вони здатні усвідомлювати минуле і “говорити” про нього. Раніше вважалося, що передавати інформацію про те, чого немає тут і зараз, можуть тільки люди і бджоли.

Багато тварин і пташок видають сигнали тривоги, за допомогою яких передають інформацію не тільки про появу хижака, але і про його розміри, дистанцію і навіть про те, наскільки він небезпечний. Але раніше вчені ніколи не чули, щоб дикі примати повідомляли про небезпеку після того, як вона минула. За словами приматолога з Цюріхського університету Карела ван Шаікі, здатність говорити про минуле і майбутнє робить людську мову ефективною. Спостереження за орангутанами допоможуть зрозуміти, як вона зароджувалася.

shutterstock_1110072635

Дослідження Ламейри і Калле про відкладені сигнали тривоги у орангутанів підготовлене на основі експерименту з мавпами на індонезійському острові Суматра. Експеримент був простим. Вчені взяли 4 ковдри різних забарвлень, серед яких була тигрова (на Суматрі тигри полюють на орангутанів). Вони накидали на себе покривала і на четвереньках повзали по тропічному лісу – на очах у самок орангутанів, що сиділи на деревах зі своїми дитинчатами. Переконавшись, що ті їх помітили, дослідники вичікували дві хвилини і зникали з поля зору.

Ламейра і Калле чекали, що при появі хижака мавпи відразу почнуть попереджати родичів про небезпеку, але вийшло інакше. Вони видавали сигнал тривоги тільки в половині випадків, найчастіше реагуючи на покривало тигрового забарвлення. При цьому сам сигнал завжди був відкладеним. Перша самка, помітивши небезпеку, підхопила дитинча і стала тихо підніматися вгору по дереву; сигнал тривоги вона подала тільки через 20 хвилин. Вчені повторили експеримент ще з шістьма мавпами. В середньому вони видавали сигнал через 7 хвилин після зникнення хижака.

Затримка була викликана тим, що мавпи завмерли від переляку – адже вони не втратили здатність рухатися. Орангутанги зберігали тишу, щоб не видати себе і дитинчат. Відсутність негайної реакції говорить про інтелект орангутангів. Раніше у вищих приматів виявили інші здібності: довготривалу пам’ять, цілеспрямоване спілкування і хороший контроль над м’язами гортані.