Народні депутати хочуть засекретити декларації силовиків

4 жовтня 201810:30

У Верховній Раді народні зареєстрували законопроект, яким дозволяється співробітникам силових органів подавати засекречені декларації замість відкритих і уникати їх перевірки.

Про це повідомляє “Фактор” з посиланням на Центр протидії корупції.

Ініціаторами законопроекту № 9148 є Ігор Попов (Радикальна партія Олега Ляшка), Юрій Буглак (БПП), Костянтин Матейченко (“Народний фронт”), Юрій Тимошенко (“Народний фронт”), Ігор Артюшенко (БПП) і Антон Геращенко (“Народний фронт “).

Депутати хочуть офіційно дозволити співробітникам СБУ, податкової, Національної поліції, Нацгвардії та інших силових структур подавати засекречені декларації замість відкритих електронних і уникати перевірки та розслідування за результатами декларування.

“З одного боку, законопроект говорить про заміну відкритих електронних декларацій на паперові лише для так званих “таємних” агентів цих органів і кадрового складу розвідки. Одночасно силовикам і розвідникам залишають можливість засекретити електронні декларації всіх: від публічних керівників до бухгалтерів. Подавати декларації планують в визначеному цими ж органами порядку, наприклад, у власні закриті системи декларування”, – підкреслює ЦПК.

Фактично цим легалізують вже придуману в СБУ схему подачі декларацій, з якими вже більше двох років судиться сам ЦПК.

“Так, СБУ вже засекретили декларації всіх без винятку співробітників. Відповідне рішення прийняв експерт з питань державної таємниці та за сумісництвом заступник голови СБУ. Законопроект дозволить всім силовикам застосувати досвід СБУ і уникнути відкритого декларування”, – підкреслюють в Центрі протидії корупції.

Автори законопроекту заявляють, що виключення не поширюватимуться на керівників СБУ, які призначаються публічними указами президента.

“Однак це також означає, що в будь-який момент укази президента про призначення заступників керівника СБУ або керівника СБУ в будь-якій області можуть перетворитися в державну таємницю рішенням чергового експерта по держтаємниці в СБУ”, – підкреслює громадська організація.

Думка юриста:

“Хоча з одного боку норми видаються логічними, адже декларації розвідників і агентів під прикриттям дійсно не повинні бути публічними, одночасно фактично пропоновані норми дозволять уникнути декларування не тільки публічним керівникам правоохоронних та розвідувальних органів, а й необмеженому колу силовиків, робота яких аж ніяк не потребує секретності “, – заявила правник Олена Щербань.

Перевіряти паперові або секретні декларації будуть самі правоохоронні або розвідувальні органи. НАЗК зможе провести повну перевірку тільки з дозволу керівника цього органу і після рішення про зміну ступеня секретності.