Лебеді, дельфіни і п’яні слони: як коронавірус породив фейки про тварин

25 березня 202012:38

Хвиля тривожних новин про коронавірус та наслідки пандемії принесла з собою й інші історії, здатні розрядити напружену ситуацію: у венеціанські канали повернулися лебеді і дельфіни, а в Китаї слони зайшли в село, напилися вина і заснули.

Незважаючи на те, що ці пости отримали сотні тисяч ретвітів, всі вони фейкові. Про феномен позитивних помилкових новин пише блогер Павло Ярмоленко.

Об’єднує ці фейки ідея тріумфу дикої природи в країнах, які сильно постраждали від нового віруса. У Instagram і Tik Tok люди заговорили про те, що тварини відчули свободу в безлюдному світі. Однак правда полягає в тому, що лебеді і без всякого карантину регулярно з’являються в каналах Бурано, невеликого острова, де були зроблені фотографії. А “венеціанські” дельфіни були зняті в порту на Сардинії, що в Середземному морі, за сотні кілометрів від локації в описі.

Спочатку ніхто не з’ясував, звідки взялися фотографії п’яних слонів, але журналісти викрили автора поста: слони не напивалися і не знепритомніли на чайному полі в китайській провінції Юньнань. Перераховані фейки наочно демонструють, як легко брехня може поширюватися під час кризи.

“Отримання великої кількості лайків і коментарів дає нам негайну соціальну винагороду”, – говорить Ерін Фогель, соціальний психолог і науковий співробітник Стенфордського університету.

За її словами, лайки і коментарі змушують авторів відчувати себе в підвищеному стані, а згідно з дослідженнями, успішна публікація в соціальних мережах тимчасово підвищує самооцінку. Необхідність в такому стимулюванні може посилитися зараз, під час глобальної боротьби з пандемією, карантином і колапсом економіки.

“У час, коли ми всі дійсно самотні, заманливо лоскотати почуття, особливо якщо ми публікуємо щось, що дарує людям надію”, – говорить Фогель.

Ідея про те, що тварини і природа можуть дійсно процвітати під час цієї кризи, “може допомогти нам знайти почуття сенсу і мети – що ми пережили все це не просто так”.

Павло Ярмоленко