Колишній офіціант вийшов на одиночний пікет через вбивство сина. Тепер він очолює багатотисячні протести в Боснії і Герцеговині

10 січня 201911:35

У Республіці Сербській – частині Боснії і Герцеговини – з березня 2018 року тривають акції протесту через убивство 21-річного студента Давида Драгічевіча.

Вони почалися з одиночних пікетів його батька, який звинуватив владу в тому, що ті покривають убивць, а тепер перетворилися в найбільші політичні демонстрації за останні роки.

Мілорад Додік, який керує республікою більше 12 років і вважається проросійським політиком, звинувачує в заворушеннях західні країни.

У березні в боснійському місті загинув студент. Влада заявила, що він був злодієм і вживав наркотики; батько юнака почав акції протесту.

У ніч на 18 березня 2018 року Давид Драгічевіч, студент-електротехнік з міста Баня-Лука, зник. Через шість днів його покрите синцями тіло знайшли в річці; співробітники поліції на спеціальній прес-конференції заявили, що в ніч зникнення Драгічевіч скоїв крадіжку зі зломом, а потім, швидше за все, потонув, будучи в стані алкогольного та наркотичного сп’яніння.

Батько студента – 49-річний офіціант Давор Драгічевіч – категорично відкинув версію поліції. Він звинуватив владу в тому, що вони покривають справжнього вбивцю сина – а можливо, були співучасниками злочину. Зокрема, Драгічевіч-старший вимагав відповіді на питання, чому розслідування було доручено відділу по боротьбі з організованою злочинністю, а не звичайній кримінальній поліції.

Незабаром Драгічевіч почав проводити поодинокі пікети на центральній площі Баня-Луки. За кілька тижнів до них приєдналися сотні людей – щодня вони збиралися о шостій вечора під гаслом “Справедливість для Давида”.

Незалежні експерти спростували версію влади. Главу МВС запідозрили в покриванні злочинців.

Численні синці, знайдені на тілі студента, змусили засумніватися в офіційній версії і багатьох представників громадськості. Давид Драгічевіч носив дреди, писав вірші і не приховував свої погляди; його друзі та однокурсники висловили припущення, що юнака спробували уявити наркозалежним, зігравши на консерватизмі місцевої громади.

У Сербії на прохання Драгічевіча-старшого провели додаткову експертизу. Белградські патологоанатоми встановили, що Давид провів у воді від двох до чотирьох днів, а значить, був живий, як мінімум протягом двох діб після зникнення.

Крім того, вони не виключили, що знайдені синці були слідами тортур. Мати Давида і колишня дружина Драгічевіча, яка живе зараз у Відні, відправила пасмо волосся сина в одну з австрійських лабораторій, експерти якої не знайшли на ній слідів наркотиків.

Міністр внутрішніх справ Республіки Сербської Драган Лукач продовжував наполягати на тому, що поліція зробила все можливе для розслідування, а підстав підозри вбивства не було. Однак 19 квітня, через кілька годин після того, як президент республіки Мілорад Додік зустрівся з Давором Драгічевічем, вся слідча група була замінена.

Кілька тижнів тому журналіст Слободан Вашкович в своєму блозі звинуватив в загибелі Драгічевіча-молодшого високопоставлених співробітників відділу по боротьбі з організованою злочинністю, яким і було доручено розслідування. За його версією, таким чином вони намагалися приховати якісь факти про свій зв’язок з наркомафією, які стали відомі молодій людині. Вашкович також заявив, що глава МВС покриває своїх підлеглих (той пригрозив позовами за наклеп). У липні поліція визнала, що молодий чоловік був убитий, але досі у цій справі не затриманий жоден підозрюваний.

Протести на підтримку Драгічевіча стали політичними. Вони не припинилися навіть після виборів.

Протести не вщухали – і незабаром до них приєдналася молодіжна неурядова організація “Рестарт”, заснована півтора роки тому.

“Смерть Драгічевіча надала нам нову політичну динаміку, яка зробила все могутніше і більше”, – розповів німецькому виданню TAZ його лідер, 27-річний Стефан Блажіч, – Ми хочемо мирними засобами домогтися демократизації та оновлення сербської частини країни”.

У жовтні 2018 року в Республіці Сербській проходили вибори – і багато хто чекав, що ситуація навколо вбивства Драгічевіча вплине на їхні результати. Напередодні голосування в Баня-Луці пройшла маніфестація за участю 40 тисяч осіб – це майже 20% населення 250-тисячного міста. Проте правляча партія “Альянс незалежних соціал-демократів” не просто виграла, але навіть трохи поліпшила свій результат.

Владу в республіці зберіг серб Мілорад Додік, який в 1998-2001 роках був головою уряду, а з 2006 року керує ним, змінюючи посади прем’єра і президента. Подібно угорському прем’єру Віктору Орбану, він починав як прозахідний політик, але згодом отримав гірку репутацію противника міжетнічного миру в Боснії та Герцеговині. Крім того, його підозрюють в проросійських настроях. У 2017 році США ввели проти Додіка персональні санкції.

Після виборів протести, підтримані опозиційними партіями, не вщухли. Більш того, кількість постійних учасників мітингів за кілька місяців збільшилася. При цьому Давор Драгічевіч каже, що у нього немає політичних амбіцій.

У групі “Справедливість для Давида” в Facebook зараз майже 270 тисяч підписників.

Акції на підтримку Драгічевіча пройшли в багатьох містах Європи. Зокрема, протест підтримав боснійський мусульманин Муріз Меміч, син якого загинув два з половиною роки тому. За версією слідства, це була звичайна автокатастрофа, але Меміч-старший також вважає, що влада покриває справжніх злочинців.

Західні ЗМІ пишуть, що цивільний протест проти непрацюючих інститутів і несправедливої правоохоронної і судової системи об’єднав всі частини Боснії і Герцеговини, які більше двадцяти років перебувають на межі розколу за етнічною ознакою.

Влада перейшла до жорстких заходів. Вони звинувачують Великобританію в організації заворушень; Давор Драгічевіч був змушений сховатися.

Незабаром після перемоги на виборах Мілорад Додік звинуватив іноземні уряди в підтримці протестів, а пізніше уточнив, що за ними стоїть влада Великобританії.

“Вулиця не буде моделлю політичних рішень в Республіці Сербській”, – заявив він на одній з прес-конференцій.

17 грудня, після чергової акції Давора Драгічевіча викликали в суд за звинуваченням у “загрозі громадській безпеці”.

З’явитися в суд він відмовився і 25 грудня був тимчасово заарештований. У той же вечір однодумці Драгічевіча на чолі з його колишньою дружиною зібралися в кафедральному соборі Баня-Луки, щоб запалити свічки в пам’ять про Давида. Після цього вони збиралися провести мітинг, але поліція розігнала їх за допомогою сльозогінного газу.

Самого Драгічевіча незабаром відпустили. 30 грудня він очолив черговий марш протесту, після чого зник. Як пише The New York Times, він опублікував відеозвернення, в якому розповів, що не втік, а просто тимчасово ховається від переслідувань владою. Чоловік закликав однодумців продовжувати боротьбу.