Історія: Нова Каледонія вирішила залишитися колонією Франції. Хто ще відмовився від незалежності?

5 листопада 201818:02

Народ Нової Каледонії в неділю проголосували проти незалежності від Франції.

Відділення підтримали 43,6% громадян архіпелагу, за збереження нинішнього статусу – колонії – висловилися 56,4%. Явка на референдумі перевищила 80%.

“Це знак довіри Французькій республіці, її майбутньому та її цінностям”, – заявив президент Франції Емманюель Макрон.

Острови Нова Каледонія, які французи захопили в 1853 році, розташовані в Тихому океані, приблизно в 18 тисячах кілометрів від Франції. Населення становить близько 270 тисяч осіб. Найбільша етнічна група – корінні жителі з племені канаки, проте їх менше половини населення (близько 39%), і їх чисельність поступово знижується. Серед 174 тисяч зареєстрованих виборців частка канаків трохи вище, але все одно не дотягує до 50%. За незалежність архіпелагу найактивніше виступали саме вони.

Прихильники незалежності домагалися референдуму більше тридцяти років. Референдум став результатом багаторічної боротьби за незалежність, яку канакські угруповання вели, використовуючи, як збройні методи, так і переговори з Парижем. У роки Другої світової війни з Нової Каледонії вигнали представників уряду Віші, який було утворено у Франції після поразки від нацистської Німеччини. Архіпелаг став важливою базою Антигітлерівської коаліції в Тихому океані. Через рік після закінчення війни Нова Каледонія отримала статус заморської території, який передбачав розширене самоврядування, представництво в центральних органах влади. Через кілька років всі жителі островів отримали повноправне французьке громадянство.

В кінці 1960-х років почався економічний бум, який викликав приплив до Нової Каледонії європейців і вихідців з інших тихоокеанських островів. У результаті канаки перестали бути етнічною більшістю. Це тільки сколихнуло серед них сепаратистські настрої. Через кілька років боротьба за незалежність вступила в активну фазу, що включала масові мітинги, сутички з поліцейськими, бойкот французьких інститутів і політичних практик.

У 1983 році році французький уряд розширив автономію архіпелагу і пообіцяв через 5 років провести референдум про його статус, але через рік канаки все одно проголосили незалежну соціалістичну республіку. Уряд Франції відповів введенням надзвичайного стану, але все ж провів чергові вибори, перемогу на яких здобули прихильники незалежності.

У 1987 році французька влада організували перший референдум про незалежність, але сепаратисти бойкотували його, і на дільниці прийшло менше третини виборців, 98% з яких проголосували за збереження в складі Франції.

Черговий спалах насильства закінчився досягненням угоди між прихильниками і противниками незалежності в 1988 році, який гарантував канакам особливі привілеї в обмін на те, що вони протягом десяти років не будуть піднімати питання про відділення. У 1998 році договір був замінений новим: Франція зберігала за собою контроль над зовнішньою політикою, обороною і валютним регулюванням, але всі інші питання залишала місцевому самоврядуванню. Париж зобов’язався провести референдум про незалежність не пізніше 2018 року. У березні цього року стали відомі деталі голосування.

2016090101nouvelleCaledonie

Нова Каледонія володіє багатими запасами нікелю, але все одно залежить від Франції. Вчені вважають, що в Новій Каледонії знаходиться до чверті світових запасів нікелю. Архіпелаг залишається четвертим в світі по виробництву цього металу в рік. На експорті нікелю сподіваються побудувати свою державу прихильники незалежності. Однак ціни на кольорові метали сильно впали під час світової економічної кризи 2008-2009 років, через що економіка архіпелагу серйозно постраждала.

Сьогодні бюджет Нової Каледонії більш ніж на десять відсотків залежить тільки від прямих трансферів з Парижа, які перевищують мільярд євро щорічно. У разі визнання незалежності острова ризикували залишитися без цих дотацій. Крім того, будучи громадянами Франції, жителі Нової Каледонії мають можливість вчитися у французьких університетах і лікуватися в лікарнях цієї країни. Рівень життя тут значно краще, ніж в сусідніх незалежних країнах – наприклад, ВВП на душу населення в десять разів вище, ніж на Вануату.

Проте результати референдуму виявилися гіршими, ніж розраховували противники незалежності, які передбачали, що число підтримки її буде вдвічі менше числа противників. Крім того, за умовами попередніх угод у мешканців островів буде можливість проголосувати ще двічі – в 2020 і в 2022 роках. Втім, президент Франції Макрон все одно оголосив результати голосування своєю великою перемогою, яка для нього дуже багато важить з урахуванням того, що його рейтинг залишається на вкрай низькому рівні.

Екс-колонії теж не поспішають отримувати незалежність. Так, Нова Каледонія – не перша колонія, яка в останні роки висловилася за збереження в складі метрополії. Мешканці Пуерто-Ріко, завойованого США на початку XX століття, в 2012 та 2017 роках голосували на референдумі не за незалежність, а за отримання статусу повноправного американського штату.

У 2010 році виборці Французької Гвіани і Мартініки – у Латинській Америці – виступили проти розширення місцевого самоврядування і за збереження прямого підпорядкування Парижу, як у регіонів континентальної Франції.