Історія: Американський мільйонер переселяє євреїв до Алабами

27 грудня 201816:02

Ларрі платить євреям по 50 тисяч доларів, але вони все одно їдуть назад.

Мільйонер, власник компанії з будівництва та управління готелями Ларрі Блумберг народився в Дотані. Це невелике містечко, де живе близько 65 тисяч чоловік. Воно розташоване в штаті Алабама, 86% населення якого називають себе християнами, а решта 14% – атеїстами.

Тільки 1% жителів Алабами сповідують нехристиянські релігії, пише The Washington Post. Сам Ларрі Блумберг сповідує іудаїзм.

Всього в США налічується 6,85 мільйона євреїв. Більшість з них живуть в Нью-Йорку (1,8 мільйона чоловік) і в Каліфорнії (1,2 мільйона). В Алабамі трохи більше дев’яти тисяч євреїв; це 0,2% населення штату – один з найнижчих показників в США.

Через такий невеликий розмір громади в невеликих містах Алабами закриваються синагоги. Ларрі Блумберг не хотів, щоб така ж доля спіткала синагогу в Дотані. Він придумав хороший, як йому здавалося, спосіб цього уникнути.

У 2008 році бізнесмен вклав мільйон доларів в програму переселення євреїв в Дотан. Він оголосив, що передасть ці гроші 20-ти спеціально відібраним єврейським родинам, кожна з них отримає до 50 тисяч доларів. Гроші можна витрачати на облаштування на новому місці, відкриття бізнесу або освіту для дітей. В обмін приїжджі повинні прожити в Дотані від одного до п’яти років. Блумберг сподівався, що цей план допоможе збільшити єврейську громаду міста, яка в 2008 році складалася з 50 сімей.

Ліза і Кенні Пріддл переїхали в Дотан за програмою Блумберга в 2011 році. До цього вони жили в невеликому місті Скенектаді (штат Нью-Йорк). Обидва прийняли іудаїзм в дорослому віці і були членами місцевої єврейської громади, що складалася з приблизно 500 сімей.

У Дотані Ліза стала медичною сестрою в місцевій лікарні, а Кенні влаштувався домашнім помічником для літніх людей.

Як і в Скенектаді, на новому місці проживання подружжя Пріддл стало активно допомагати єврейській громаді. Через сім років 57-річна Ліза і 63-річний Кенні займаються майже всім – від ремонту синагоги до організації єврейської команди з боулінгу. Вони стали одними з ключових членів громади міста, але в грудні 2018 року всеодно вирішили повернутися додому в Скенектаді.

Більшість знайомих Пріддлів кажуть, що ніколи не стикалися з дискримінацією і утисками в Дотані.

У Лізи і Кенні інший досвід. Одного разу хтось із місцевих жителів заявив Кенні, що євреї їдять гамбургери з кров’ю немовлят. Іншим разом жінка, за якою доглядав Кенні, відмовилася від його послуг, дізнавшись, що він сповідує іудаїзм.

Ліза, в свою чергу, зіткнулася з нерозумінням з боку колег на роботі, багато з яких – ревниві християнки. Коли вона вирішила перейти на неповний робочий день, інші медсестри влаштували для неї прощальний обід. Перед трапезою колега Лізи на ім’я Дженіс встала і сказала, що хоче вимовити молитву.

“На честь сама знаєш кого”, – додала вона.

Як пише The Washington Post, Ліза відчула себе неприємно: вона не раз говорила на роботі, що вона єврейка і не визнає божественну природу Ісуса Христа.

Кенні і Ліза Пріддл – не перші з євреїв, що переїхали в Дотан за програмою Блумберга і через час повернулися назад. За 10 років бізнесмен переселив до міста 11 єврейських родин. Сім з них вже виїхали.