Apple – більше не найдорожча компанія світу. І навіть не в ТОПі. Що відбувається?

8 січня 201919:25

У вересні Apple коштувала більше трильйона доларів. Сьогодні – всього 700 мільярдів.

1 серпня 2018 року Apple опублікувала фінансовий звіт, який виявився кращим за прогнози аналітиків – компанія вперше в своїй історії подорожчала до трильйона доларів. Тоді одна акція корпорації коштувала 207 доларів, але інвестори і не думали зупинятися: до кінця вересня вони підняли вартість цінних паперів до 232 доларів.

Відтоді акції Apple безперервно падають. В кінці листопада виробник айфонів коштував 812 мільярдів – і поступився звання найдорожчої компанії світу Microsoft. На початку 2019-го капіталізація знизилася до 700 мільярдів, і Apple вже четвертий за вартістю – компанія пропустила вперед Amazon і Alphabet (Google).

У падінні акцій Apple багато причин. В тому числі і ті, на які компанія вплинути не могла:

Занадто різке зростання акцій в попередні квартали.

Торгова війна США з Китаєм. У Китаї виробляється велика частина продукції Apple, а значить – її в будь-який момент можна включити в список товарів, які підлягають додатковим санкціям.

Зміцнення долара. Чим вище вартість американської валюти, тим менше (в доларах) Apple отримує на продажах за кордоном.

(FILES) A file photo taken on March 25, 2011 shows a giant Apple logo as customers wait in front of the Apple-store in the southern German city of Munich. Italy's anti-trust authority said on December 27, 2011 it was imposing a 900,000-euro ($1.2-million) fine on US tech giant Apple for misleading consumers on assistance services and guarantees for its products. AFP PHOTO / CHRISTOF STACHE

(FILES) A file photo taken on March 25, 2011 shows a giant Apple logo as customers wait in front of the Apple-store in the southern German city of Munich. Italy’s anti-trust authority said on December 27, 2011 it was imposing a 900,000-euro ($1.2-million) fine on US tech giant Apple for misleading consumers on assistance services and guarantees for its products. AFP PHOTO / CHRISTOF STACHE

Уповільнення темпів зростання економіки Китаю. Це знижує попит на товари Apple. Але й у самій компанії справи йдуть не дуже добре. На початку січня гендиректор Apple Тім Кук опублікував відкритий лист інвесторам, після чого акції компанії впали на 9%. Кук розповів, що прогноз по виручці в першому кварталі скорочений з 89-93 мільярди доларів до 84 мільярдів. Головна причина – низький рівень продажу на ринках, що розвиваються, в тому числі це стосується останніх новинок компанії. Це важливо не тільки саме по собі, а й тому що нові телефони стимулюють придбання інших продуктів компанії: годинниік, навушників, підписок на Apple Music і так далі.

Акції Apple подешевшали на третину, але більшість аналітиків впевнені, що у компанії все буде добре. У неї, як і раніше є величезна подушка безпеки з грошей, зароблених в попередні роки (понад 200 мільярдів доларів), вона як і раніше генерує прибуток. До того ж інвестори часто скидають акції компанії через місяці після презентації нових продуктів – і починають купувати їх, коли наближається вихід чергових айфонів.

В результаті 49% аналітиків, як і раніше рекомендують купувати акції Apple, інші 51 – тримати наявні, і ніхто – продавати. Для Apple це можуть бути низькі цифри (ще в серпні купувати цінні папери рекомендували 63% аналітиків), але в цілому це означає, що ще більшого падіння на довгій дистанції можна не побоюватися.