Антимонопольний комітет має право отримувати безперешкодний доступ до місць зберігання інформації

30 липня 202011:34

АМКУ має право отримувати безперешкодний доступ до місць зберігання інформації (в т. ч. документів, комп`ютерів, магнітних носіїв тощо), отримувати їх оригінали та копії незалежно від того чи проводиться ним перевірка чи ні.

Про це пише “Фактор” з посиланням на “Лігу антитрасту”.

За позовом Голови Вінницького обласного ТВ АМКУ до АМКУ про визнання протиправним наказу №859-вк “Про накладення дисциплінарного стягнення” Верховний Суд став на сторону позивача та скасував наказ.

В.о. керівника апарату АМКУ оголосив догану та позбавив керівника тервідділення преміальних виплат за четвертий квартал 2018 року за неналежне виконання службових обов`язків, а саме надання працівникам повноважень, що не передбачені нормами чинного законодавства. Фактично як «перевищення службових повноважень» було оцінено надання очільником ТВ службового доручення працівникам відділення здійснити такі дії: “мати безперешкодний доступ до місць зберігання інформації в тому числі і до документів та комп`ютерів, магнітних носіїв тощо, отримувати копії інформації, документів та інших матеріалів, необхідних для проведення розслідування у справі”.

В.о. керівника апарату наполягав на тому, що право безперешкодного доступу до місць зберігання інформації, у тому числі й до комп`ютерів АМКУ має виключно під час проведення перевірки. В той час як в даному випадку голова ТВ надав повноваження працівниками відділення здійснювати такі дії без початку проведення перевірки. Та рішення про достатність підстав для її проведення повинно було б прийматись лише після отримання зазначеної інформації. Голова Відділення, в свою чергу, відстоював позицію, що АМКУ має такі повноваження за законом, незалежно від того чи проводиться перевірка чи ні.

Колегія суддів Верховного Суду підтримала позицію позивача та зазначила у постанові, що положення статтей 17, 22-1 Закону “Про Антимонопольний комітет України” та пунктів 22 і 23 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції не передбачають, що вказані повноваження голова Відділення має право надавати виключно під час проведення перевірок. Збирання інформації щодо будь-якого суб`єкта господарювання можливе до проведення перевірки, що в подальшому може бути підставою для призначення останньої.

Крім цього судді зазначили, що в.о. керівника апарату може притягати до відповідальності керівників тервідділень АМКУ виключно за погодженням з головою АМКУ. А накладена очільником відомства резолюція на доповідній записці “Прошу розглянути та надати пропозиції” є дорученням, а не погодженням на притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.

Отже, за висновком суду в.о. керівника апарату Антимонопольного комітету Литвин Ю.М. не мав права притягати до дисциплінарної відповідальності керівника Вінницького ТВ АМКУ Слободянюка М.В.