АМКУ планує надати дозвіл компанії “Vesco Limited” Ахметова на придбання понад 50% акцій ПАТ “Часівоярський Вогнетривкий Комбінат”

26 червня 202016:19

За наслідком концентрації доля “Vesco Limited” на ринках вогнетривких глин очікувано перевищить 35%, які необхідні для того, щоб говорити про структурні ознаки монопольного становища.

Про це пише “Фактор” з посиланням на “Лігу антитрасту”.

АМКУ визнає факт того, що зазначена концентрація може призвести до суттєвого обмеження конкуренції, але не настільки суттєвого, щоб її заборонити.

У зв’язку з чим АМКУ пропонує надати дозвіл на таке придбання, але із зобов’язаннями поведінкового характеру. А саме:
– від 20% до 50% (залежно від виду глини) продавати стороннім компаніям, якщо з боку них є попит;
– звітувати АМКУ про обсяги реалізації та стан заявок на їх купівлю тощо.

Строк дії зобов’язань відрізняється залежно від виду глини.

ПАТ “Часівоярський Вогнетривкий Комбінат” є одним з найбільших виробників широкого асортименту вогнетривкої продукції в Україні та СНД. За даними ЗМІ, діяльність підприємства контролює колишній народний депутат Владислав Лук’янов, що формально володіє 24% акцій заводу.

“Vеsсo Limited”, за даними з відкритих джерел, це компанія, що об’єднує глиновидобувний бізнес інвестиційної компанії UMG групи “СКМ” Ріната Ахметова. Компанія “Vesco Limited” володіє 100% акцій ПАТ “Веско”, ПАТ “Дружківське рудоуправління” і ПрАТ “Вогнеупорнеруд”.

Всі три компанії активні на ринку вогнетривів. “Веско” – взагалі найбільша в Україні компанія по відкритому добуванню глини. А “Vеsсo Limited” – один з найбільших виробників білих пластичних глин у світі, портфель продуктів якого включає в себе більше 60 сортів глини. При цьому підприємства з групи “СКМ” є також одними з найбільших споживачів вогнетривів в Україні.

Внутрішній попит на вогнетривкі глини повністю забезпечується внутрішнім видобутком та виробництвом, та обсяг імпорту є незначним. При цьому Україна є експортоорієнтованою в цій частині. Для прикладу, лише в 2016 році Україна експортувала вогнетривких глін на 170,1 млн. дол. США.

Вогнетривкі глини використовуються в чорній та кольоровій металургії, машинобудуванні, в будівельному виробництві тощо.

З метою збирання даних щодо відгуків від інших учасників ринку АМКУ просить зацікавлених осіб надсилати інформацію, зауваження та пропозиції із питання зобов’язань в межах зазначеної концентрації на електронну адресу concentrations@amcu.gov.ua та поштою до 01 липня 2020 року.